Warszawa: Kongres Młodzieży Polonijnej

31
lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wczoraj w stolicy rozpoczął się II Kongres Młodzież Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani”. W spotkaniu biorą udział delegacje polskich środowisk duszpasterskich z około 20 krajów, m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Paragwaju, a także Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

Podczas inauguracji marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał I Kongres Młodzieży Polonijnej, który odbył się przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Marszałek podkreślił, że uczestnictwo w nim było „wielką manifestacją przywiązania do Pana Boga i Polski”. Podziękował również członkom delegacji za pamięć o ojczyźnie „swoich ojców i swoich dziadków”, zachęcał uczestników do wymiany doświadczeń, dzielenia się swoimi troskami oraz by „jeszcze bardziej zakochiwali się w Polsce”. – Reaktywowany 29 lat temu odrodzony Senat postawił sobie za jeden z głównych celów wspieranie Polonii. Realizujemy testament pierwszego marszałka, prof. Andrzeja Stelmachowskiego, który rozpoczął tę pracę: dialog i wspieranie Polonii – powiedział Stanisław Karczewski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński odczytał list od Andrzeja Dudy skierowany do uczestników Kongresu. „Łączy nas nasza wielka, bohaterska historia oraz wyrastające z Ewangelii i Dekalogu ideały wolności, sprawiedliwości i solidarności – tej codziennej, międzyludzkiej oraz tej, która jest podstawą pokoju i współpracy między narodami” – napisał w korespondencji prezydent.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński w swoim liście do uczestników wydarzenia podkreślił, że miliony Polaków żyjących poza granicami naszego kraju to olbrzymi atut i potencjał. „Podtrzymywanie ich więzi z Ojczyzną jest niezwykle istotne dla Rzeczypospolitej, a dla niech samych może być inspirujące i otwierać nowe perspektywy. Dlatego chcemy, żeby wszyscy oni pamiętali o Polsce i byli dumni ze swojej polskości. Bez względu na powód wyjazdu każdy z emigrantów zabierał cząstkę Ojczyzny w sercu, pielęgnował ją, by przekazać następnym pokoleniom. I właśnie ta przechowywana cząstka obecnie znajduje odzwierciedlenie w II Światowym Kongresie Młodzieży” – podkreślił Marek Kuchciński.

Kongres potrwa do 5 sierpnia. Odbywa się w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej „Dobre Miejsce”, ul. Dewajtis 3 przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.