Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

06
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Frank-Walter Steinmeier przybył do Warszawy w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obaj prezydenci uczestniczyli w konferencji „Polska i Niemcy w Europie”.

Podczas wspólnej konferencji Prezydentów Polski i Niemiec Andrzej Duda dziękował Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Warszawy w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pan Prezydent jest pierwszym przywódcą, który przyjechał do naszego kraju po to, żeby razem z nami uczcić tę niezwykle ważną dla nas rocznicę. Bardzo za to dziękuję – powiedział.

W czasie rozmów z Frankiem-Walterem Steinmeierem Andrzej Duda poruszył m.in. temat przyszłości Unii Europejskiej. – Powiedziałem, że liczymy bardzo na to, że nie będą wcielane w życie takie idee, jak Europa dwóch prędkości czy budowanie zinstytucjonalizowanego, silnego jądra Unii Europejskiej – relacjonował. Jednocześnie przypomniał, że Polska jest zwolennikiem Europy wolnych narodów i równych państw.

Po południu prezydenci wraz z małżonkami udali się do Zamku Królewskiego, gdzie odbyła się konferencja „Polska i Niemcy w Europie” zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.  – Europa, a w niej Polska i Niemcy, jest bezpieczna, gdy Berlin i Warszawa dostrzegają się nawzajem, respektują i potrafią współpracować – stwierdził Duda. – W obliczu wspólnych wyzwań musimy podejmować takie działania, które będą uwzględniać wspólne dobro, a nie partykularne interesy. Nie ulegajmy pokusom egoizmu i dominacji, nawet jeśli mają one wielu adwokatów powołujących się na korzyści ekonomiczne czy prestiż państwa. Pokusy te w dłuższej perspektywie działają bowiem przeciwko Europie. Działają też przeciwko naszym państwom. Warto, by Berlin słuchał, co się mówi i myśli w Warszawie, tak jak my słuchamy głosów płynących z Niemiec – mówił prezydent RP.