XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozstrzygnięty – Charles Richard-Hamelin laureatem nagrody Marszałka Sejmu

21
październik
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

78 pianistów z 20 krajów wzięło w tym roku udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Jego zwycięzcą został Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Drugą nagrodę zdobył kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin, trzecią – Amerykanka Kate Liu. Dodatkowo jedno z wyróżnień otrzymał Polak – Szymon Nehring.

Nagrodą Marszałka Sejmu w wysokości 25 tys. euro, tak jak w poprzedniej edycji, wyróżniony został zdobywca drugiego miejsca w Konkursie Chopinowskim. W tym roku otrzymał ją Charles Richard-Hamelin. Pierwsze przesłuchania konkursowe rozpoczęły się 3 października. Konkurs składał się z 4 etapów. W jego finale znalazło się 10 pianistów. Muzyków oceniało 17 – osobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Cieszy się wielkim prestiżem i światowym rozgłosem. Zainicjowany w 1927 r. przez wybitnego polskiego pianistę prof. Jerzego Żurawlewa odbywa się co 5 lat w Warszawie. Konkurs Chopinowski jest jednym z niewielu monograficznych konkursów pianistycznych na świecie – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Obok przyznawanych przez jury konkursu nagród regulaminowych tradycją jest przyznawania tzw. nagród pozaregulaminowych. Są one fundowane przez osoby prywatne oraz krajowe i zagraniczne instytucje oraz stowarzyszenia.
Koncerty laureatów odbędą się od 21 do 23 października w Filharmonii Narodowej.