Zdaniem Bochenka trudno zrozumieć decyzję prezydenta o zawetowaniu ustaw o SN i KRS

26
Lipiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rzecznik rządu powiedział, że większość Polaków popiera reformy wymiaru sprawiedliwości zaproponowane przez PiS, dlatego trudno jest zrozumieć decyzję prezydenta o zawetowaniu ustaw o SN i KRS. Jednocześnie podkreślił, że rząd jest gotowy do przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

W poniedziałek prezydent poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sam przygotuje nowe projekty.

Rafał Bochenek komentując w TVP Info decyzję Andrzeja Dudy powiedział – Mamy dzisiaj pewną jasność, jak wygląda sytuacja. Wiemy, że pan prezydent Andrzej Duda podjął się wystąpić z inicjatywą reformy wymiaru sprawiedliwości, wziął na siebie odpowiedzialność tej reformy. My teraz będziemy uważnie się temu przyglądać i śledzić kolejne kroki.

Rzecznik rządu poinformował również, że premier niebawem spotka się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, żeby – omówić obecną sytuacją i co w takiej sytuacji rząd powinien zrobić. (…) Na pewno będzie to dobra okazja do tego, aby szczegółowo omówić, co zrobić w bieżącej sytuacji, bo te ustawy, nad którymi pracowaliśmy były ustawami dobrymi – stwierdził.

Bochenek powiedział, że większość Polaków popiera reformy zaproponowane przez PiS. – Szkoda, że pan prezydent je zawetował. (…) Trudno zrozumieć, oczywiście, decyzję pana prezydenta – dodał.

 Rzecznik rządu stwierdził, że gabinet Beaty Szydło jest gotowy do reformy wymiaru sprawiedliwości, wie, co chce osiągnąć i jakie elementy powinny znaleźć się w nowej regulacji. – Ale poczekajmy na inicjatywę pana prezydenta. (…) Mam nadzieję, że projekt ustawy przygotowany przez prezydenta będzie realizował te trzy zasadnicze cele, o których wczoraj w swoim wieczornym wystąpieniu mówiła pani premier Beata Szydło, czyli: otwarcie wymiaru sprawiedliwości na nowe osoby, przyspieszenie postępowań, większa demokratyzacja wymiaru sprawiedliwości – mówił Bochenek.