38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Marszałek Sejmu: Zjednoczyło nas słowo „Solidarność”
„38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat. Zjednoczyło nas słowo >Solidarność<. Rozwaga i wytrwałość – te słowa wpisane były w strajk stoczniowców, a potem setek innych zakładów pracy, tysięcy Polaków, którzy powiedzieli dość zniewoleniu i upodleniu” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” dla uczczenia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
„Nadzieja była silniejsza niż strach, wytrwałość silniejsza niż zwątpienie. Polska historia jest zbudowana z nadziei” – stwierdził marszałek Sejmu.
W uroczystościach w Gdańsku wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. – W imieniu rządu chciałbym podziękować wszystkim stoczniowcom, którzy wtedy stanęli na barykadach wolności – powiedział Prezes Rady Ministrów. „Wspominamy fenomen tamtego Sierpnia i strajki z 1988 roku w przekonaniu, że wydarzenia te są dziedzictwem całego narodu, a rocznica powstania NSZZ >Solidarność< to nasze wspólne święto – naszej wolności” – zaznaczył w liście Kuchciński.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 r.