39. posiedzenie Sejmu
Dyskusja nad zmianami w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa – to jeden z najistotniejszych punktów rozpoczynającego się dzisiaj posiedzenia Sejmu. W porządku obrad znajdują się też zmiany ważne dla przedsiębiorców, dotyczące składek ZUS. Posłowie przeprowadzą też debatę i głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu.
Izba rozpatrzy w łącznej dyskusji dwa projekty – rządowy oraz poselski, dotyczące zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Projekt rządowy przewiduje, że 15 członków Rady, którzy są sędziami, będzie wybierał Sejm. Zgodnie z projektem organami Rady – obok jej przewodniczącego i prezydium – mają być także pierwsze i drugie zgromadzenie Rady. Oba zgromadzenia mają osobno rozpatrywać i oceniać kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych oraz asesorów sądowych. Wymogiem pozytywnej oceny o kandydacie ma być uzyskanie pozytywnej oceny obu zgromadzeń. W przypadku rozbieżnych ocen ostateczną decyzję ma podejmować Rada w pełnym składzie.
Ponadto Sejm, w drugim czytaniu, zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksu Pracy. Projekt przewiduje, że jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Projekt zakłada, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS. Ponadto, projekt przewiduje m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami. Projekt porusza również kwestię tzw. „outsourcingu pracowniczego”.