41. posiedzenie Sejmu
Wśród najważniejszych ustaw, którymi zajmą się posłowie na rozpoczynającym się 10 maja 41. posiedzeniu Sejmu są m.in. zmiany w Kodeksie karnym dot. ochrony zwierząt, nowelizacja przepisów o emeryturach wojskowych, korekta przepisów o opiece zdrowotnej oraz szereg propozycji zmian w sądownictwie powszechnym. Posiedzenie zaplanowano na dwa dni, do czwartku 11 maja. Wówczas też odbędą się głosowania.
Poselski projekt zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych wprowadza, jako zasadę ustrojową, losowy przydział spraw sędziom oraz zasadę równego obciążenia w sądzie sędziów sprawami. Ma to zapewnić równe i sprawiedliwe obciążenie pracą kadry orzeczniczej sądów oraz zagwarantować bezstronność stronom postępowań. Ponadto projekt zmienia model powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu Ministra Sprawiedliwości na obsadę stanowisk związanych z zapewnieniem właściwych warunków administracyjnych sądom powszechnym. Wnioskodawcy proponują umożliwienie nabywania prawa do przejścia w stan spoczynku przez sędziów-kobiety (a w konsekwencji także prokuratorów-kobiety) w wieku odpowiadającym powszechnemu wiekowi emerytalnemu, to jest 60 lat. Projekt doprecyzowuje zasady składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń majątkowych oraz poszerza zakres danych zawartych w oświadczeniu. Do składania tych dokumentów mają być także zobowiązani dyrektorzy i zastępcy dyrektorów sądów. Projekt do momentu podjęcia decyzji o jego włączeniu do porządku obrad jest punktem spornym.
Sejm zajmie się także rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dotyczy ona wzmocnienia ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejszego zapobiegania popełnianiu przestępstw na ich szkodę. W przypadku skazania za przestępstwa przeciwko zwierzętom, projekt wprowadza obligatoryjne orzekanie przez sąd nawiązki i wzrost jej minimalnego poziomu z 500 do 1.000 zł. Projekt zaostrza i zwiększa kary za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 lat do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem z 3 do lat 5. Projekt wprowadza zmiany w zakresie zakazu wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt – fakultatywne będzie orzeczenie tego zakazu przy podstawowym typie ww. czynów, natomiast obligatoryjne przy dokonaniu tego ze szczególnym okrucieństwem.