630. rocznica chrztu Litwy. Uroczystości w Wilnie z udziałem Marszałka Sejmu – relacja

27
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Przeszłość uczy nas, że wtedy gdy byliśmy razem byliśmy wielcy i silni. Potrafiliśmy decydować o losach Europy – powiedział Marszałek Sejmu podczas uroczystego otwarcia wystawy obrazu Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy” w ramach obchodów 630. rocznicy tego wydarzenia. Marek Kuchciński objął patronat nad wystawą. To była ostatnia część uroczystości w Wilnie. Wcześniej Marszałek Sejmu wygłosił przemówienie w Seimasie.

– Im częstsze nasze kontakty tym lepsza współpraca parlamentarna. Nawiązujemy do czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podczas swojej prezydentury był na Litwie 16 razy – zaznaczył Marszałek Sejmu. W przemówieniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu Republiki Litewskiej wielokrotnie zostało podkreślone znaczenie sojuszu obu państw oraz wartość dobrych relacji na linii Warszawa – Wilno. – Związki polsko-litewskie okazały się tak silne, że upadek wspólnego państwa nie zniszczył ich losów, co było widać w obu wojnach ubiegłego wieku oraz w okupacji niemieckiej i sowieckiej. Marek Kuchciński przypomniał także jak ważne jest partnerstwo Polski i Litwy na forum Unii Europejskiej: – Dzisiejsza Unia oparta jest na zasadzie współpracy, czyli zasadzie solidarności. To ważne, że należymy do tej samej historycznej wspólnoty. Patrzymy na nią jako wspólnotę niepodległych państw.

W kolejnych słowach Marszałek Sejmu RP zaapelował o respektowanie praw rodaków mieszkających na Litwie. – Pamiętajmy, że Polacy zamieszkali na Litwie, tak samo jak Litwini mieszkający w Polsce, są dziedzicami tego samego państwa, które powstało w XIV w. Tym obywatelom należy się poszanowanie praw w zakresie własności, kultury, oświaty, języka i obecności w przestrzeni publicznej -powiedział Marek Kuchciński. Po wystąpieniu na forum Seimasu odbyło spotkanie dwustronne z Przewodniczącym Parlamentu Republiki Litewskiej prof. Victorasem Pranckietisem.

Następnie polska delegacja wraz z Ambasadorem RP w Republice Litewskiej Urszulą Doroszewską złożyła wieniec na Cmentarzu na Rossie w Mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem delegacja udała się na Cmentarz Antokolski, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem żołnierzy polskich poległych w walkach w latach 1919-1921 oraz pod pomnikiem litewskiej Piety.

Kolejnym punktem programu był spacer po starówce wileńskiej i wizyta w Ostrej Bramie, skąd Marszałek udał się na spotkanie z Polakami mieszkającymi na Litwie. Marek Kuchciński zapewnił, że dialog prowadzony z rządem litewskim jest ukierunkowany na polepszenie życia Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

Wieczorem w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich kontynuowano uroczystości rocznicowe, których głównym punktem było otwarcie wystawy obrazu Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy”. Swoje przemówienie wygłosił Arcybiskup Metropolita Warszawski kard. dr Kazimierz Nycz, który zwrócił uwagę na potrzebę dialogu w relacjach międzypaństwowych: – Należy korzystać ze wszystkich czynników, które mogą go wzmacniać. Takim ważnym polem dialogu pozostaje kultura – zauważył arcybiskup Nycz.

Kilka słów dodał też prof. Viktoras Pranckietis, który powtórzył: – Gdy się jednoczymy możemy zrobić bardzo wiele dla naszych krajów. Litwę i Polskę o wiele więcej łączy niż dzieli. Przewodniczący Pranckietis wyraził też dumę z możliwości oglądania obrazu Wojciecha Gersona na Litwie.