Marszałek Sejmu przekazał do prezydenta i Senatu ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski w obecności ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy uroczyście potwierdził swoim podpisem i przekazał do Senatu oraz prezydenta tekst uchwalonej dziś przez posłów ustawy umożliwiającej ratyfikowanie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.
– Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać ustawę, która upoważnia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do ratyfikacji układu o umowie stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą – powiedział marszałek Sikorski. – Sejm głosował prawie jednogłośnie, co pokazuje, że sympatia Polaków do Ukraińców i do ich proeuropejskich demokratycznych dążeń jest w Polsce powszechna – podkreślił. Marszałek wyraził też nadzieję, że ratyfikacja będzie kolejnym krokiem przybliżającym Ukrainę do Unii Europejskiej.
Radosław Sikorski pogratulował także Ukraińcom ich nowego, wyłonionego w wyborach demokratycznych Parlamentu, a także przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana. Marszałek dodał też, że będzie szczęśliwy, jeśli podczas grudniowej wizyty w Polsce prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przemówi w Sejmie.
Andrij Deszczyca podziękował marszałkowi Sikorskiemu i wszystkim posłom, którzy zagłosowali dziś za wyrażeniem zgody na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej. – Dla Ukraińców ważne jest to, że Polska mówi jednym głosem o poparciu Ukrainy i że wspierała nas w ciągu ostatniego trudnego roku, także w obliczu agresji rosyjskiej – powiedział ambasador.
W ustawie o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi Sejm wyraża zgodę na ratyfikowanie tego dokumentu przez prezydenta. Podpisanie układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą odbyło się w dwóch etapach. 21 marca 2014 r. podpisano tzw. polityczną część układu, a 27 czerwca tego roku zawarto porozumienie dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Zdaniem rządu pełne stosowanie układu o stowarzyszeniu pozwoli na pogłębienie i przyspieszenie integracji Ukrainy z Unią Europejską, jej polityczną i gospodarczą stabilizację oraz modernizację. Poprzez stowarzyszenie z UE Ukraina zobowiązuje się do poszanowania wartości europejskich i zaangażowania na rzecz umacniania demokracji, przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa, praw człowieka i swobód obywatelskich. Układ ustanawia też warunki dialogu politycznego z Ukrainą, w tym na obszarach objętych Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE. Część handlowa układu przewiduje m.in. znaczną liberalizację handlu rolno-spożywczego, zniesienie barier taryfowych i harmonizację standardów ukraińskich z unijnymi. Projekt wpłynął do Sejmu 14 października 2014 r. Pierwsze czytanie odbyło się 5 listopada br. w Komisjach: do Spraw Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych. Drugie czytanie miało miejsce na posiedzeniu Sejmu 26 listopada br. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie (w przypadku braku poprawek) do podpisu prezydenta. Prezydent ma 21 dni na jej podpisanie (od dnia jej przedstawienia). Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw.