Premier podsumowała 100 dni rządu
Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej mówiła także o planach na przyszłość. Wśród nich znalazło się wprowadzenie bardziej przyjaznej płatnikom ordynacji podatkowej, program naprawczy dla górnictwa oraz nowe rozwiązania w ramach polityki prorodzinnej.
Premier nie tylko podsumowała dotychczasowe działania swojego gabinetu ale także wskazała kolejne priorytety. Wśród nich znalazło się wprowadzenie nowych przepisów podatkowych, które mają być gotowe jeszcze przed marcem. – Nowe przepisy podatkowe mają być przede wszystkim jasne, precyzyjne i przyjazne dla uczciwych podatników – zapowiedziała Kopacz. Ponadto na Śląsku ma powstać centrum polskiego przemysłu, rząd zamierza również skonsolidować górnictwo z energetyką. Wczoraj rada ministrów przyjęła program naprawczy dla Kompanii Węglowej, który przewiduje likwidację kilku kopalń co pociągnie za sobą także zwolnienia pracowników. W odpowiedzi na te plany już zaczęły się pierwsze protesty w kopalniach przeznaczonych do likwidacji. Premier pytana przez dziennikarzy o terminal LNG w Świnoujściu zapowiedział, że ruszy on w lipcu. Ewa Kopacz mówiła także o projekcie ustawy podnoszącej wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB począwszy od 2016 r.
Na konferencji nie zabrakło także nowych pomysłów dotyczących polityki prorodzinnej. Premier poinformowała, że w konsultacjach znajdują się projekty dwóch ustaw dotyczące zmian w polityce prorodzinnej, które na początku lutego mają trafić do Sejmu. Pierwszy z nich dotyczy rodziców pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy. Wprowadzona zasada „złotówka za złotówkę” ma spowodować, że te rodziny, które przekraczają próg dochodowy a korzystają z pomocy społecznej, nie stracą całości zasiłku, a będzie im odliczana od niego kwota, o którą próg zostanie przekroczony. Natomiast drugi to projekt ustawy o świadczeniach rodzicielskich dotyczący wszystkich rodziców, w tym studentek, rolniczek oraz osób pracujących na umowach o dzieło. Wszyscy, których dotyczy ustawa będą otrzymywali po 1000 zł miesięcznie na dziecko przez rok. Przy większej liczbie dzieci kwota ta ma zostać stosownie zwiększona. Ponadto Ewa Kopacz obiecywała darmowe podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.