Polska udzieli dużego kredytu Ukrainie i pomorze w przeprowadzeniu reform
Wartość polskiego kredytu to sto milionów euro w ciągu 10 lat – poinformowała Ewa Kopacz podczas pobytu w Kijowie. Ponadto Ukraińcy chcą kupić polski węgiel oraz gaz z terminalu w Świnoujściu.
– Rząd polski poinformował o zapoczątkowaniu programu kredytowania Ukrainy w wysokości do 100 mln euro w przeciągu 10 lat. To bardzo konkretne wsparcie małego i średniego biznesu na Ukrainie, to jest też ogromne wsparcie całej gospodarki ukraińskiej – stwierdził ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Ponadto poinformował o podpisaniu umowy pomiędzy ukraińską firmą Naftohaz i polską Gaz-System dotyczącej budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę gaz z terminalu LNG w Świnoujściu. – Chcę podkreślić, że chodzi tutaj nie o rewers rosyjskiego gazu, lecz o dostawę gazu z terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie – powiedział szef ukraińskiego rządu. Kolejnym tematem w czasie wspólnej konferencji prasowej premierów Polski i Ukrainy była sprawa dostaw polskiego węgla na Ukrainę. W związku z walkami na wschodzie, Ukraina nie może korzystać z terenów, na których znajdują się jej złoża i kopalnie, a to powoduje problem z dostawą węgla do ukraińskich elektrowni.
Natomiast premier Ewa Kopacz stwierdziła, że Polska i Ukraina rozpoczęły cykl konsultacji, których celem jest rozwijanie dwustronnej współpracy i pomocy Ukrainie w jej dążeniu do przeprowadzenia reform oraz integracji z Unią Europejską. W opinii szefowej polskiego rządu bardzo dobrym narzędziem tej współpracy są istniejące platformy dialogu: gospodarcza, międzyregionalna, społeczna oraz kulturalna. Ewa Kopacz poinformowała, iż strona ukraińska powołała współprzewodniczących tych platform, zaś obie strony ustaliły harmonogram dalszej współpracy. Ponadto zakomunikowała o podjęciu decyzji o powołaniu pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie. – Dzięki temu nasza pomoc będzie zdecydowanie skuteczniejsza – uzasadniała Kopacz. Dodał także, iż dla Ukrainy ważna jest nie tylko pomoc finansowa. – Wiemy, jak wielką wagę rząd ukraiński przywiązuje do reform – stwierdziła premier polskiego rządu. Jednocześnie zapewniła o chęci pomocy ze strony Polski w zakresie doświadczeń w reformach samorządowej oraz deregulacyjnej, a także w dziedzinie działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych.