Premierzy Polski i Francji mówią o konieczności wdrożenia porozumień z Mińska
Podczas wczorajszego spotkania w Warszawie premierów Polski Ewy Kopacz i Francji Manuela Vallsa omawiano głównie sprawy Ukrainy. Premierzy przekonywali, że w obecnej sytuacji konieczna jest solidarność i jednomyślność Europy oraz pilnowanie respektowania postanowień drugiego porozumienia pokojowego z Mińska.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Ewa Kopacz poinformowała, że tematami jej rozmowy z Vallsem były: sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo tego kraju oraz ewentualna pomoc w jego proeuropejskich aspiracjach. Zaznaczyła, że konkluzje z rozmowy są jednoznaczne: trzeba stać na straży porozumienia pokojowego, które zostało zawarte w Mińsku. – Oprócz Francji i Niemiec, które rzeczywiście zrobiły wszystko, żeby to porozumienie zostało podpisane, musi również uczestniczyć ponad 20 pozostałych krajów Unii Europejskiej. Żeby to porozumienie było respektowane, musi być solidarność Europy w tej sprawie i jednomyślność w tej sprawie. (…) Stoimy na stanowisku, że dzisiaj zdecydowanie chcemy pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie i przy tej solidarności, przy tym wysiłku jednomyślności, jestem przekonana, zresztą pan premier również, możemy osiągnąć ten efekt – mówiła szefowa polskiego rządu.
Premier Francji podkreślił, iż postanowienia drugiego mińskiego porozumienia pokojowego muszą być stosowane. – Trzeba tego pilnować, trzeba dokonać oceny – stwierdził Valls. Jednocześnie podkreślił, że rola naszego kraju jest w tej sprawie bardzo ważna. – Rozumiemy obawy Polski w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie (…). Wojna u wrót Unii Europejskiej jest wydarzeniem bardzo poważanym i bardzo niepokojącym. Doskonale widzimy, że zagrożona jest stabilność i pokój w Europie. (…) Sam fakt, że prezydenci Francji, Polski oraz kanclerz Niemiec mogą się spotykać w ramach Trójkąta Weimarskiego za kilka tygodni, przed wyborami 10 maja w Polsce (…), będzie wyrazem woli stowarzyszenia również Polski, ale bardziej ogólnie wszystkich krajów unijnych, ale przede wszystkim Polski, w tej refleksji, w tym podejściu dotyczącym przyszłości konfliktu na Ukrainie i wdrażania porozumienia z Mińska – powiedział francuski premier.