Komorowski walczy o elektorat Kukiza

11
maj
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Urzędujący prezydent zapowiada referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.

Bronisław Komorowski szuka poparcia wśród wyborców Pawła Kukiza i zapowiada referendum w sprawie postulowanych przez muzyka zmian. – Trzeba spojrzeć rzeczywistości prosto w oczy i wyciągnąć wnioski z wyniku wczorajszego głosowania – stwierdził. Podczas wystąpienia w Belwederze prezydent powiedział, że wyniki I tury wyborów są ważnym sygnałem, szczególnie w kontekście poparcia dla Pawła Kukiza. – To ważny sygnał o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce. (…) Poparcie dla Pawła Kukiza odczytuję jako oczekiwanie, że nastąpią szybkie zmiany w tym zakresie i staram się wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw – przekonywał Komorowski. – Chodzi o to, aby to obywatele rozstrzygnęli parę istotnych kwestii, które nie mogą doczekać się rozstrzygnięcia od dłuższego czasu. To referendum ogólnopolskie za zgodą Senatu powinno w moim przekonaniu dotyczyć trzech istotnych kwestii – po pierwsze jednomandatowych okręgów wyborczych – mówił prezydent. – Jednocześnie chciałbym, aby obywatele wypowiedzieli się co do zmian w Ordynacji wyborczej. Odpowiedni projekt zmian w ordynacji jest w trakcie przygotowywania. Ale to obywatele powinni powiedzieć, czy chcą głębokiej zmiany w tym zakresie – dodał. – W ramach referendum będzie pytanie dotyczące likwidacji dotychczasowego finansowania partii politycznych z budżetu państwa, a więc z budżetu tworzonego w wyniku wysiłku wszystkich obywateli, wszystkich podatników – zaznaczył. Trzecia kwestia dotyczyłaby proponowanych przez Komorowskiego zmian dających podatnikowi silniejszą pozycję w kontaktach z urzędem skarbowym. – Nie mogę się doczekać od dłuższego czasu rozstrzygnięcia w kwestii projektu ustawy, który już jest w Sejmie, a który dotyczy systemu podatkowego. (…) To jest zasada rozstrzygnięcia w przypadku wątpliwości prawnych na korzyść obywatela, podatnika, a nie na korzyść urzędnika – powiedział prezydent.

Art. 144 konstytucji daje prezydentowi prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego. Natomiast art. 60 ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa pozwala prezydentowi na zarządzenie referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.