PSL nie wyklucza, że wystawi swojego kandydata na marszałka Sejmu

15
czerwiec
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Po rezygnacji Radosława Sikorskiego trzeba wybrać nowego marszałka Sejmu. Jak się okazuje koalicjant Platformy ma ochotę na to stanowisko. W czasie kiedy izba będzie wybierała następcę Sikorskiego, funkcję marszałka seniora będzie pełnił Jerzy Wenderlich z SLD.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD mówił w radiowej Trójce, że Radosław Sikorski oficjalnie zrezygnuje z funkcji marszałka 23 czerwca. Do czasu wyboru jego następcy marszałkiem seniorem będzie polityk Sojuszu. – 23 czerwca podejmę decyzję do kiedy będą mogły być zgłaszane kandydatury – powiedział w „Śniadaniu w Trójce” Wenderlich. Jednocześnie zapowiedział, że swoje decyzje będzie konsultował z prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów.

W piątek prezes PSL Janusz Piechociński stwierdził, że nie wiadomo czy marszałkiem zostanie przedstawiciel PO. – Potrzeba nam marszałka Sejmu, a nie marszałka największej partii czy koalicji – przekonywał. Według niego następcą Sikorskiego powinna być osoba, która zagwarantuje stabilność oraz normalną pracę Sejmu do końca kadencji. – To tylko sugestia. To nie jest tak, że my głosami innych klubów będziemy robić rewolucję – tak Jarosław Kalinowski skomentował nieoficjalne informacje, że kandydatem ludowców na nowego marszałka Sejmu jest Józef Zych. Innego zadania jest jeden z liderów PSL Stanisław Żelichowski. Według niego marszałek powinien być przedstawicielem najliczniejszej partii w Sejmie. – PSL nie jest tą partią, w związku z tym to nie nasz kłopot – stwierdził.

Na liście potencjalnych następców Sikorskiego znajduje się wicemarszałek sejmu Elżbieta Radziszewska, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, były minister sprawiedliwości Marek Biernacki oraz szef klubu PO Rafał Grupiński.

W konstytucji zapisano, że marszałka oraz wicemarszałków Sejm wybiera ze swojego grona. Rolą marszałka jest przewodniczenie obradom Sejmu, stanie na straży praw Sejmu i reprezentowanie go na zewnątrz. Natomiast według regulaminu Sejmu do wyboru oraz odwołania marszałka konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.