90 lat Instytutu Radowego w Warszawie – otwarcie wystawy w Sejmie

10
lipiec
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Powstanie Instytutu to doskonały dowód, że wspólnie, porywając się nawet na wielkie wyzwania, można zrobić rzeczy wyjątkowe – powiedziała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska otwierając w Sejmie wystawę z okazji 90. rocznicy powstania Instytutu Radowego w Warszawie.

Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że wystawa ukazująca niezwykłą historię powstania Instytutu, jest okazją do zastanowienia się nad tym jak ważna jest współpraca i ideały. – Na powstanie w Warszawie Instytutu Radowego złożyła się praca społeczna i propaństwowa wielu osób, którzy wierzyli, że w ten sposób można zrobić wiele dobrego – dodała. Ta wiara, jak podkreśliła towarzyszy pracownikom Instytutu do dziś.
Powstanie Instytutu Radowego, mającego zająć się badaniami nad chorobami nowotworowymi, wzorowanego na paryskim Institut du Radium zainicjowała Maria Skłodowska-Curie w 1921 r. podczas pierwszego po wojnie pobytu w Warszawie. Cztery lata później, w czerwcu 1925 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Wtedy też rozpoczął swoją działalność Komitet Daru Narodowego, zrzeszający wybitne osobistości życia publicznego, naukowego i religijnego, który miał zająć się budową Instytutu. Niezwykła ofiarność społeczeństwa zaowocowała zebraniem pieniędzy. Plany budowy opracowano przy udziale bliskiego współpracownika Marii Skłodowskiej – prof. Claudiusa Regaud, dyrektora Institut du Radium w Paryżu. Budowa trwała 6 lat.