Po raz pierwszy w historii polskiej policji kobieta została generałem
Prezydent podczas wręczania nominacji generalskich oficerom policji powiedział, że to piękny stopień i ukoronowanie dotychczasowej służby oraz osiągnięć, ale także zachęta do pomnożenia wysiłku na rzecz jeszcze lepszej służby na rzecz Polski. Wśród szóstki oficerów znalazła się komendant wojewódzka policji w Opolu inspektor Irena Doroszkiewicz, która została pierwszą w historii polskiej policji kobietą generałem.
Uroczystość z okazji Święta Policji odbyła się w Belwederze. – Chciałem oprócz gratulacji, które kieruję do wszystkich dzisiaj nominowanych, instytucji oraz struktur, którymi kierowaliście państwo do tej pory, a także rodzin, bez których żaden awans nie byłby możliwy, zachęcić, by ten awans traktować jako kolejne wyzwanie na następnym etapie własnego życia, w którym coraz więcej będzie odpowiedzialności za innych – zwrócił się do zgromadzonych Bronisław Komorowski. Jednocześnie zaznaczył, że awans generalski wiąże się z odpowiedzialnością. – Chciałbym, abyście z poczuciem tej odpowiedzialności kontynuowali swoją piękną i ważną służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli i kraju oraz na rzecz czynienia naszego kraju lepszym. (…) Serdecznie wszystkim gratuluję i życzę osobistej satysfakcji oraz osobistego przekonania, że każdy z nas zawsze kieruje się myślą o tym, że to wszystko jest dla Polski – powiedział Komorowski.
W związku z historycznym awansem kobiety na stanowisko generała ministerstwo spraw wewnętrznych musiało zmienić przepisy dotyczące umundurowania, wprowadzając lampasy na spódnicach w stopniu nadinspektora lub generalnego inspektora. Ponadto awanse w Belwederze odebrali: na stopień generalnego inspektora – komendant główny policji Krzysztof Gajewski, zaś na stopień nadinspektora: zastępca komendanta głównego Cezary Popławski, komendant stołeczny Michał Domaradzki, zachodniopomorski komendant Jarosław Sawicki i komendant wojewódzki w Bydgoszczy Krzysztof Zgłobicki.