Marszałek Sejmu odwiedziła Małopolskę
Wizytę marszałek Sejmu rozpoczęła w Tarnowie. Z okazji ustanowionego przez Sejmu VII kadencji 13 września 2013 r. Dnia Przedszkolaka, który przypada 20 września, marszałek Kidawa-Błońska odwiedziła Przedszkole nr 8. – To święto służy zwróceniu uwagi na to, jak bardzo potrzebna jest edukacja przedszkolna – mówiła. Ta idea towarzyszyła też parlamentarzystom podczas prac nad uchwałą dotyczącą tego święta.
W Tarnowie Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się też z aktywnymi kobietami – właścicielkami firm, przedstawicielkami kadry zarządzającej, działaczkami społecznymi i inicjatorkami lokalnych przedsięwzięć.
Marszałek Sejmu wzięła udział w konferencji „Inkubator kuchenny i lokalne formy sprzedaży produktów lokalnych szansą na rozwój przedsiębiorczości wiejskiej” w Stroniu. Odwiedziła kuchnię produkcyjno-szkoleniową przy tamtejszej szkole podstawowej, gdzie rolnicy z okolicznych gmin mogą m.in. tłoczyć soki z owoców zbieranych przez siebie w sadach. – Dobrze, że takie miejsce powstaje. To może być kolejny magnes, który będzie przyciągał turystów. To daje także poczucie bezpieczeństwa, nam konsumentom, że z certyfikatem i gwarancją sanepidu można takie produkty spożywać bez obaw. A są naprawdę znakomite – mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Sejmu uczestniczyła też w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Inkubator Kuchenny, który powstaje w Bugaju Zakrzowskim.
Kolejnym przystankiem wizyty w województwie małopolskim były Wadowice. Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z władzami samorządowymi oraz odwiedziła Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to najstarsze muzeum upamiętniające życie papieża Polaka. Mieści się w autentycznych wnętrzach, w których wychowywał się Karol Wojtyła. Do najcenniejszych eksponatów należą obrazek – pamiątka pierwszej komunii świętej oraz dwa różańce.
W Krakowie Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła też udział w Święcie Bractwa Kurkowego. Zwiedziła także nową siedzibę Ośrodka Dokumentacji i Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”. W związku z 250-leciem powołania Teatru Narodowego, a tym samym powstaniem teatru publicznego w Polsce, 5 grudnia 2014 r. Sejm VII kadencji podjął okolicznościową uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru. Zgodnie z uchwałą w ramach Roku Teatru Polskiego obchodzona jest także 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. Kantor został patronem 2015 r. również decyzją UNESCO. – Sejm powinien tak dobierać patronów roku, aby były to osoby, które są ważne dla naszej kultury, historii i kształtowania nowego pokolenia – mówiła marszałek Sejmu zwiedzając ośrodek. Z uznaniem odniosła się też do sposobu, w jaki obchody zostały zorganizowane w Cricotece. – To ciekawe miejsce. Może przyciągnąć nie tylko tych, którzy znają twórczość Kantora, ale także tych, którzy o niej nie słyszeli i dopiero tutaj po raz pierwszy będą mogli się z nią zetknąć – mówiła marszałek Kidawa-Błońska o nowej siedzibie placówki.
Krakowska Cricoteka dysponuje największą kolekcją dotyczącą działalności teatralnej Tadeusza Kantora. We wrześniu 2014 r. nastąpiło otwarcie nowej siedziby instytucji. Prezentowana jest w niej twórczość Kantora i jej wpływ na działania współczesnych artystów. Na ponad 4 tys. m kw. mieszczą się m.in. stała ekspozycja dzieł twórcy, przestrzeń na wystawy czasowe, archiwum, czytelnia i biblioteka.
Podczas wizyty w Krakowie marszałek Kidawa-Błońska spotkała się z twórcami kultury w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Placówka działa od 2010 r. Prezentowana jest w niej najnowsza sztuka międzynarodowa, prowadzone są też m.in. projekty badawcze i wydawnicze. Podczas spotkania rozmawiano o rozwiązaniach, które zdaniem twórców mogą ułatwić prowadzenie działalności kulturalnej.