Premier podkreśla, że gazociąg łączący Polskę z Litwą wzmocni bezpieczeństwo energetyczne

16
październik
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Ewa Kopacz po podpisaniu porozumienia w sprawie budowy Polsko-Litewskiego Interkonektora Gazowego (GIPL) w Brukseli powiedziała, że połączenie gazowe między oboma krajami pozwoli przełamać historyczne ograniczenia, w tym związane z kierunkiem przepływu gazu.

– Dziś udowadniamy, że można skutecznie działać na rzecz eliminacji wysp energetycznych w Unii Europejskiej i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw naszego regionu – stwierdziła szefowa polskiego rządu. – Realizujemy projekt, który pozwoli przełamać historyczne ograniczenia, w tym kierunek przepływu gazu ze wschodu na zachód. (…) Wiemy, jak szkodliwe dla całej Europy są konsekwencje rozgrywania państw członkowskich przeciwko sobie i rozbijania naszej jedności przez państwa spoza Wspólnoty – zaznaczyła premier Polski. Według niej dzięki połączeniu gazowemu między Polską a Litwą – będziemy zdecydowanie silniejsi w negocjacjach z dominującym dostawcą gazu. Kopacz przyznała, że nasz kraj czeka duży wysiłek finansowy związany z tą inwestycją. – Ale jesteśmy na niego gotowi w imię solidarności energetycznej oraz budowy wspólnego rynku energii i bezpieczeństwa energetycznego – stwierdziła szefowa polskiego rządu.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. W uroczystości uczestniczyła: Ewa Kopacz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz premierzy Łotwy i Estonii: Laimdota Straujuma i Taavi Roivas, a także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Budowa gazociągu, o długości 534 km, pozwoli na połączenie państw bałtyckich z resztą Europy. Aktualnie te trzy kraje, określane mianem „wyspy energetycznej”, są odcięte od systemów na kontynencie co powoduje ich uzależnienie głównie od dostaw z Rosji.