Jutro prezydent powoła członków Rady Dialogu Społecznego
Szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska poinformowała, że Andrzej Duda w czwartek powoła członków Rady Dialogu Społecznego. W skład Rady, która zastąpi komisję trójstronną, wejdzie 59 osób.
– Prezydent chce umożliwić ukonstytuowanie się Radzie. Natomiast to, czy odbędzie się w czwartek pierwsze posiedzenie, będzie zależało od Rady – mówił wczoraj podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. – Będzie przygotowana sala i odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie nowo powołanej Rady, jeśli tylko zechcą, mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę – dodał.
W Radzie, oprócz związków zawodowych, zasiadać będą przedstawiciele pracodawców oraz rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał również prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.
Rada sama wybierze przewodniczącego ze swoich członków. Według uzgodnień przewodniczącym pierwszego składu RDS zostanie jeden z liderów trzech central związkowych i będzie pełnił tę funkcję przez rok. Natomiast szefami pięciu zespołów problemowych będą przedstawiciele pracodawców, a czterech – związkowcy. W nowej Radzie – w odróżnieniu od komisji trójstronnej – przewodniczący będą wybierani na rok, na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant strony rządowej.
Cztery organizacje pracodawców – Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club już wskazały sześciu swoich przedstawicieli w Radzie, zaś trzy centrale związkowe po ośmiu. Premier również wybrała ośmiu reprezentantów rządu: sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.