Szef MSZ przedstawił w Sejmie informację o priorytetach polskiej dyplomacji w 2016 r.

01
luty
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaprezentował przed Sejmem informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 r. Oprócz posłów przemówieniu szefa MSZ tradycyjnie przysłuchiwali się także m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, członkowie rządu oraz akredytowani w Warszawie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

W swoim wystąpieniu minister Witold Waszczykowski nakreślił filary polityki zagranicznej rządu premier Beaty Szydło. – Po pierwsze, będziemy dążyć do zakorzenienia polityki zagranicznej w woli politycznej suwerennych państw, które – jeśli łączy je głęboka wspólnota wartości i interesów – gotowe są solidarnie współpracować ze sobą w celu realizacji wspólnych celów – tłumaczył. Ponadto, polityka ta – według szefa MSZ – ma być oparta na prymacie prawa międzynarodowego nad brutalną siłą i dzieleniem świata na strefy wpływów wbrew woli społeczeństw. Minister powiedział też m.in., że wyznacznikiem dla polskiej dyplomacji będzie wspólnota wartości świata demokratycznego.
Szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na trzy kryzysy, które dotknęły Europę i z którymi Polska będzie musiała zmierzyć się w 2016 r.: kryzys bezpieczeństwa, kryzys sąsiedztwa oraz kryzys projektu europejskiego.
Priorytetem rządu, jak wyjaśniał minister, ma być zapewnienie państwu i obywatelom bezpieczeństwa – militarnego, stabilności granic i bezpieczeństwa gospodarczego. – Chcemy, aby w Warszawie NATO praktycznymi krokami potwierdziło wiarygodność gwarancji bezpieczeństwa również w stosunku do państw wschodniej flanki – powiedział szef MSZ, nawiązując do planowanego na lipiec szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył, że Polska nie domaga się przywilejów, lecz zabiega o jednakowy poziom bezpieczeństwa.
Celem polskiej dyplomacji, jak podkreślił minister spraw zagranicznych, jest także rozwój współpracy w sferze bezpieczeństwa z USA. – Rok 2016 to czas przejścia do realizacji polsko–amerykańskiej umowy o tarczy antyrakietowej i rozpoczęcia budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie – powiedział szef MSZ. Dodał, że w trakcie przygotowań do szczytu NATO w Warszawie Polska oczekuje silnego wsparcia Stanów Zjednoczonych w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.
Wśród najważniejszych wymiarów polityki zagranicznej państwa Witold Waszczykowski wymienił również ambitną politykę wschodnią. – W interesie Polski leży wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – zaznaczył minister. Zadeklarował, że nasz kraj będzie wspierał Ukrainę w organizacji nowoczesnego państwa, jednocześnie wymagając efektywnego wykorzystania udzielanej pomocy. Szef MSZ odniósł się też do relacji z Rosją. – W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską – ocenił. Przyznał, że nie jest to łatwe zadanie z uwagi na odmienność podejścia do stosunków międzynarodowych. – Jednak nawet w tych warunkach utrzymanie otwartych kanałów komunikacji z Moskwą leży w naszym interesie – powiedział minister.
Szef dyplomacji mówił także o polskim spojrzeniu na Unię Europejską. – Chcemy tworzyć Unię wolnych narodów, równych państw, solidarną i konkurencyjną pod względem gospodarczym, cieszącą się autorytetem w świecie – tłumaczył. Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska nie zgodzi się na naruszenie jednego z fundamentów UE, jakim jest prawo obywateli do swobodnego przemieszczania się. Jak dodał, polskie władze nie zaakceptują też rozwiązań dyskryminujących Polaków w jakimkolwiek państwie.
Minister spraw zagranicznych zwrócił także uwagę na szczególne znaczenie współpracy z partnerami nordyckimi, bałtyckimi oraz z Grupą Wyszehradzką. – Polska będzie dążyć do zwiększenia skuteczności współdziałania w Grupie Wyszehradzkiej, szczególnie w kwestiach agendy europejskiej, obronności, bezpieczeństwa energetycznego, polityki spójności i infrastruktury – zapowiedział szef MSZ.
Witold Waszczykowski podkreślił również, że Polska będzie utrzymywać dialog i regularne konsultacje na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi – w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią. Minister zapewnił także, że będziemy dalej współpracować z naszym zachodnim sąsiadem. – Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami, naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym – powiedział.
Istotne znaczenie z punktu widzenia polskiej dyplomacji ma także, jak ocenił minister Witold Waszczykowski, polityka energetyczna. Szef MSZ podkreślił, że projekt unii energetycznej powinien przejść z fazy koncepcyjnej do realizacyjnej. Jak powiedział, Polska oczekuje ambitnego pakietu legislacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa dostaw gazu. – Krytycznie odnosimy się do nieefektywnego ekonomicznie pomysłu Nord Stream 2 – dodał minister. Mówił też o zadaniu jakim jest pogłębienie współpracy z Arabią Saudyjską i Katarem, które mają istotne znaczenie dla dywersyfikacji dostaw energii do Polski.
Wśród tegorocznych zadań polskiej polityki zagranicznej ma być także polityka polonijna, która jak zapewnił szef MSZ Witold Waszczykowski będzie realizowana nie tylko dla Polonii, ale i z jej udziałem. – Będziemy dopominać się o prawa Polaków wszędzie tam, gdzie nie są one właściwie przestrzegane (…). Chcemy, aby Polonia i Polacy w krajach sąsiedzkich i wszędzie tam gdzie istnieją duże skupiska rodaków, uzyskali wszystkie prawa, które wynikają z porozumień bilateralnych oraz standardów europejskich – podkreślał minister.
Zapowiedział też wprowadzenie istotnych zmian w Karcie Polaka. Chodzi m.in. o ułatwienie osiedlania się w Polsce, integrację z krajem przodków oraz uzyskanie polskiego obywatelstwa osobom, które deklarują przynależność do narodu polskiego i posiadają polskie korzenie. – Nasi Rodacy na Wschodzie, szczególnie na Litwie, Białorusi i w Kazachstanie, mogą liczyć na nasze szczególne wsparcie – zapewnił szef MSZ.