Biuro TK informuje, że przedstawiciele Komisji Weneckiej nie widzieli potrzeby spotkania z sędziami zaprzysiężonymi przez Dudę

10
luty
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński po spotkaniu z Komisją Wenecką stwierdził, że wybrał tych sędziów, którzy byli sprawozdawcami w grudniowych sprawach. Natomiast biuro TK wydało komunikat, w którym wyjaśniono, że prezes Trybunału pytał przedstawicieli Komisji, czy chcieliby się spotkać z sędziami wybranymi przez obecny Sejm, jednak przedstawiciele KW odpowiedzieli, że nie widzą takiej potrzeby.

Sędziowie TK zaprzysiężeni przez Andrzeja Dudę zwrócili się do prezesa Andrzeja Rzeplińskiego z prośbą o spotkanie z przedstawicielami Komisji Weneckiej, jednak nie otrzymali takiej zgody. Prezes TK tłumaczył, że wybrał tych sędziów, którzy byli sprawozdawcami w grudniowych sprawach, które były rozstrzygane przez Komisję Wenecką. Natomiast w wydanym przez biuro Trybunału komunikacie czytamy: „W związku z – wyrażoną godzinę przed wizytą delegacji – prośbą czworga sędziów wybranych przez Sejm VIII kadencji o umożliwienie im udziału w spotkaniu, Prezes TK zapytał przedstawicieli Komisji Weneckiej, czy chcieliby się spotkać z tymi sędziami. Przedstawiciele Komisji Weneckiej odpowiedzieli, że nie widzą takiej potrzeby”.

Według Andrzeja Rzeplińskiego spotkanie z KW może przybliżać do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji, że Komisja Wenecka przyjedzie do państwa o już mocno ugruntowanej demokracji i rządach prawa – stwierdził. – Prawnicy to ludzie, których zadaniem jest znajdowanie rozwiązań, przybliżanie stanowisk. To bardzo poważni ludzie. Przyjechali tu bez żadnych uprzedzeń. Otrzymali od każdego podmiotu materiały, których żądali – dodał prezes. Ponadto poinformował, że od TK otrzymali po angielsku teksty ustawy o Trybunale z 25 czerwca, ustawy z 17 listopada oraz 22 grudnia. – Otrzymali główne tezy obu wyroków z 3 i 9 grudnia. Otrzymali tezy wniosku – to był pierwszy w kolejności wniosek pierwszego prezesa Sądu Najwyższego – kwestionujący konstytucyjność ustawy z 22 grudnia – powiedział Rzepliński.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywana Komisją Wenecką, jest organem doradczym Rady Europy, złożonym z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych oraz sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych, a także urzędników służby cywilnej. Komisja działa od 1990 r. i zrzesza 60 państw. Przedstawiciele KW przyjechali do Polski na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Opinia przygotowana przez Komisję będzie dotyczyła zmian w składzie Trybunału Konstytucyjnego oraz nowelizacji ustawy o TK.