Powołano Polską Grupę Górniczą, która ma uratować branżę
W obecności premier w Katowicach podpisano dokumenty związane z powołaniem Polskiej Grupy Górniczej, która przejmie kopalnie borykającej się z problemami finansowymi Kompanii Węglowej. Beata Szydło zapewniała, że PGG będzie nowoczesnym podmiotem, który stawia na nowoczesne technologie. Ponadto przekonywała, iż powstanie Grupy jest dobre dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Według szefowej rządu rozpoczęcie działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG) jest historycznym momentem dla polskiego górnictwa. Przekonywała również, że Grupa będzie firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną i przynoszącą zyski.
– Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że to będzie nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje – mówiła premier podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej. Jednocześnie zaznaczyła, iż będzie to podmiot łączący polską myśl technologiczną i inżynierską. – Razem dokonamy tego, o czym od dawna wszyscy mówią, (…) ale jakoś nikt nie potrafił doprowadzić do końca. (…) gdyby nie osiem lat zaniedbań, górnictwo byłoby w innej sytuacji. (…) Nie musielibyśmy podejmować tak trudnych decyzji, bo przez osiem lat niczego w branży górniczej nie zrobiono, nie myślano o przyszłości górnictwa – stwierdziła Szydło.
Szefowa rządu mówiła, że aktualnie gospodarce potrzebne jest podejmowanie trudnych, racjonalnych i rozsądnych decyzji. Zwróciła się także do tych, którzy wątpią w sens powoływania PGG, i wezwała do policzenia kosztów braku tego porozumienia. – Co powiedzielibyście tu ludziom na Śląsku, co powiedzielibyście górnikom i wreszcie jak chcielibyście dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski – pytała. – To porozumienie, to, że powstaje silny podmiot górniczy, który będzie gwarantem rozwoju polskiego górnictwa, podstawą polskiej energetyki, to jest przede wszystkim właśnie pójście w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – przekonywała Szydło.
Premier podkreśliła, że podpisane porozumienie dotyczące rozpoczęcia działalności PGG nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest początkiem drogi, a co będzie na jej końcu – będzie zależało od dalszej odpowiedzialności stron tego porozumienia – stwierdziła.
Wczoraj przedstawiciele spółek górniczych i energetycznych oraz banków i instytucji finansowych podpisali porozumienie dotyczące rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Jest to symboliczny start firmy, która ma stać się największym producentem węgla kamiennego w UE.