225. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

04
maj
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji  Święta Narodowego 3-go maja. Uczestniczyli w nich także m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło wraz z członkami Rady Ministrów, parlamentarzyści, a także mieszkańcy Warszawy.

Tegoroczne obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęto Mszą św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela. Przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.  Następnie uroczystości kontynuowane były na Placu Zamkowym. Towarzyszyła im m.in. uroczysta odprawa warty oraz prezentacja oddziałów Wojska Polskiego. Odbyła się również uroczysta defilada pododdziałów reprezentacyjnych WP. Następnie para prezydencka wraz z zaproszonymi gośćmi przeszła do Pałacu Prezydenckiego.

225 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie oraz drugą na świecie po amerykańskiej. Ta ustawa zasadnicza regulowała m.in. organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. – Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. Aby więc całość państw, wolność obywatelską i porządek społeczności w równej wadze na zawsze zostawały, trzy władze rząd narodu polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą, to jest: władza prawodawcza w Stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży, i władza sądownicza w jurysdykcjach, na ten koniec ustanowionych, lub ustanowić się mających – czytamy w dokumencie. Konstytucja powstała przy współpracy posłów uczestniczących w pracach Sejmu Wielkiego i całego wspierającego ich środowiska. Ta „ustawa rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa.

Konstytucja zmieniła także m.in. ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Była dokumentem, który przywrócił Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.