200 lat UW. Dwa stulecia. Dobry początek – otwarcie wystawy w Sejmie

12
maj
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– To jest niezwykły moment w dziejach Sejmu RP, że możemy gościć tę wystawę w gmachu Sejmu. Wszyscy wiemy, że Uniwersytet Warszawski jest od pokoleń związany z naszą historią i kulturą – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński uroczyście otwierając wystawę zatytułowaną „200 lat UW. Dwa stulecia. Dobry początek” zorganizowanej w Sejmie z okazji jubileuszu Uniwersytetu Warszawskiego. W wydarzeniu wzięli także udział m.in. rektor Uniwersytetu prof. Marcin Pałys, władze uczelni oraz parlamentarzyści.

Marszałek Sejmu podkreślił też rolę Uniwersytetu Warszawskiego w kształtowaniu polskiej kultury – Jest to uczelnia, która od  dwóch wieków  ma ogromny wpływ na kształtowanie świadomości kulturowej i intelektualnej naszych rodaków. Ten jubileusz to dobra okazja do oddania szacunku wszystkim tym, którzy na przestrzeni czasu tworzyli wielki autorytet uniwersytetu – powiedział.

Rektor UW prof. Marcin Pałys przypomniał słowa pierwszego rektora tej stołecznej uczelni ks. Wojciecha Szweykowskiego, który mówił że „rządzący i uczelnia mają przed sobą ten sam cel – szczęśliwość ludzi”. – Uniwersytet pełni właśnie taką rolę, rolę kulturotwórczą i instytucji społeczeństwa obywatelstwa. To nie tylko miejsce kształcenia czy prowadzenia badań naukowych, ale także służba społeczna i publiczna – dodał rektor.

Uniwersytet Warszawski został założony 19 listopada 1816 r. Inicjatywa utworzenia szkoły wyższej w stolicy Królestwa Polskiego wyszła od dwóch słynnych myślicieli oświeceniowych: Stanisława Kostki Potockiego oraz Stanisława Staszica. Królewski Uniwersytet Warszawski, bo tak w pierwszych latach nazywano uczelnię, zlokalizowano w jednym z najpiękniejszych zakątków Warszawy – przy Krakowskim Przedmieściu, na skarpie wiślanej, w miejscu gdzie w XVII w. rezydowali królowie Polski, a później w drugiej połowie XVIII stulecia polski monarcha Stanisław August Poniatowski założył Szkołę Rycerską. Do najsłynniejszych studentów należeli Fryderyk Chopin oraz ojciec polskiej okulistyki Wiktor Szokalski. Uczelnię zamknięto po upadku powstania listopadowego, w którym uczestniczyło wielu jej uczniów i profesorów. Polskojęzyczny Uniwersytet został ponownie otwarty w Warszawie 15 listopada 1915 r.