Szef polskiego MSZ proponuje intensyfikację prac Trójkąta Weimarskiego
Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefami dyplomacji Niemiec i Francji powiedział, że w obecnej sytuacji międzynarodowej Trójkąt Weimarski powinien zintensyfikować swoje prace poprzez liczbę spotkań, wspólnych wizyt w krajach trzecich oraz programy humanitarne. Jednak najważniejszym tematem rozmów był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii oraz sytuacja UE.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrami Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jean-Markiem Ayrault, szef polskiej dyplomacji powiedział, że – Trójkąt, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej, zasługuje na więcej. Dlatego zaproponował zwiększenie intensyfikacji prac tego formatu. Propozycja dotyczy spotkań na szczeblu prezydenckim, rządowym, oraz w formule eksperckiej. – Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami – poinformował szef polskiego MSZ. Dodał, iż zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich i wspólne programy humanitarne. – Możemy mieć koordynatorów na poziomie technicznym w ministerstwach spraw zagranicznych, którzy by tę współpracę koordynowali. Możemy mieć też forum strategiczne, które koncepcyjnie opracowywałoby nowe propozycje – relacjonował minister.
Zdaniem Waszczykowskiego najważniejszymi tematami rozmów był Brexit oraz sytuacja UE. – Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza – mówił. Według niego unijne instytucje – mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie. Poinformował także, że podczas spotkania przedstawił wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.
W 25. rocznicę powstania Trójkąta Weimarskiego odbyło się spotkanie na zamku Ettersburg koło Weimaru, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Francji Jean-Marc Ayrault.