List marszałka Sejmu do uczestników wystawy „Solidarność i wsparcie”
W Hallu Głównym Sejmu otwarta została wystawa Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Inicjatorem tego wydarzenia jest Muzeum Dulag 121.Wystawa objęta została honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Marszałek Kuchciński w związku z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia posiedzenia Sejmu nie mógł osobiście uczestniczyć w otwarciu wystawy. Skierował do jej uczestników list, w którym przekazał serdeczne podziękowania inicjatorom wystawy oraz przedstawicielom Muzeum Dulag 121 za przygotowanie w Sejmie ekspozycji dokumentującej pomoc warszawiakom w 1944 r.
Prezentowana w Sejmie wystawa składa się z 20 plansz. Przedstawiają one kolejne etapy wypędzenia ludności cywilnej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. W projekcie wykorzystano fotografie, skany dokumentów, mapy i wykresy. Mottem wystawy jest cytat z „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta: (…) i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden, on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania. Ekspozycja prezentowana będzie w Sejmie do 11 października br. Otwarciu wystawy towarzyszyła również konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu, w której udział wzięli m.in. świadkowie historii. Podczas spotkania zaprezentowany został także film Grzegorza Szuplewskiego „Exodus Warszawy 1944”.
Od 6 sierpnia do końca października 1944 r. z Warszawy wypędzonych zostało od 390 do 650 tys. mieszkańców. Wiele organizacji, w tym Rada Główna Opiekuńcza, Armia Krajowa, Polski i Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaangażowanych było w tym czasie w pomoc dla wygnanych Warszawiaków. Wsparcie organizowane było we wszystkich miejscach, do których trafiali wypędzeni – w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie.