Posłowie przyjęli Uchwałę zawierającą „Deklarację Pamięci i Solidarności” Polski i Ukrainy

21
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Działając zgodnie z duchem strategicznego partnerstwa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą – posłowie przyjęli wspólną dla Sejmu RP i Verkhownej Rady Ukrainy Uchwałę z „Deklaracją Pamięci i Solidarności”.  Izba upamiętniła tym samym ofiary agresji i okupacji obu krajów przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny ZSRR.

– Wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą „Deklarację Pamięci  i Solidarności”, aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość – czytamy w uchwale.

(…) Pakt Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnie 1939 roku zawarty pomiędzy dwoma totalitarnymi reżimami – komunistycznym Związkiem Sowieckim i nazistowskimi Niemcami doprowadził do wybuchu II wojny światowej – napisano w Deklaracji.  W dokumencie tym podkreślono też datę 17 września 1939 roku – kiedy do okupanta niemieckiego na ziemiach polskich dołączył okupant sowiecki (…) – Wydarzenia te, których konsekwencją był także traktat zawarty w Jałcie w 1945 roku, rozpoczęły trwający pół wieku nowy etap zniewolenia całej Europy Wschodniej i Środkowej – czytamy.

W uchwale – oprócz przypomnienia tragicznej historii z czasów II wojny światowej i okresu komunistycznego – potępiono również współczesne wydarzenia i agresywną politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej w stosunku do Ukrainy. (…) Łamanie podstawowych norm prawa międzynarodowego oraz układów zawartych z Ukrainą, niestosowanie się Rosji do postanowień oraz prowadzenie hybrydowej wojny informacyjnej stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa całej Europy.

Jednocześnie Sejm podkreślił zaangażowanie Polski w działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie i przywrócenia jej integralności terytorialnej. – Wzywamy narody całej Europy, aby pamiętały o przyczynach i skutkach II wojny światowej oraz by podjęły wspólny wysiłek w celu ochrony bezpieczeństwa i wolności – napisano w Deklaracji.