Budapeszt: o solidarności polsko-węgierskiej w 1956 r., wspólnej historii i przyjaźni. Zakończyła się wizyta marszałka Sejmu na Węgrzech

26
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Parlamentarne obchody upamiętniające Powstanie Węgierskie 1956 r. były głównym celem dwudniowej wizyty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Budapeszcie. Główne uroczystości rozpoczęły się  się na Placu Kossutha w miejscu pamięci ofiar „In memoriam 1956”. Następnie marszałek Sejmu wystąpił na uroczystej sesji przed Zgromadzeniem Narodowym. W uroczystościach udział wzięli najwyżsi przedstawiciele władz węgierskich, w tym premier Victor Orbán oraz przewodniczący niemieckiego Bundesratu Stanislaw Tillich. 

– Węgry – podobnie jak Polska – są jedną z ojczyzn demokracji nowożytnej oraz parlamentaryzmu w Europie – mówił  w parlamencie węgierskim marszałek Kuchciński. Nawiązał również do wspólnej historii naszych krajów – Jesteśmy dumni z naszej przeszłości, która stanowi fundament polityki historycznej dzisiejszej Polski i Węgier – zaznaczał marszałek Sejmu.  Podkreślał też, że równość, wolność i braterstwo to nie tylko hasła polityczne, ale konieczne i uniwersalne cechy życia politycznego. Marek Kuchciński odwołał się do solidarności polsko-węgierskiej w 1956 r. Zwrócił też uwagę na wspólną tradycję chrześcijaństwa i powiązań dynastycznych. – Polska i Węgry przez znaczną część swoich dziejów tworzyły sojusz polityczny i militarny – podkreślał marszałek. W swoim przemówieniu Kuchciński odniósł się także do teraźniejszości i przyszłości. Jak zaznaczył – Polacy i Węgrzy mają tożsamość środkowoeuropejską, która nie jest zależna od granic regionu ani od poszukiwania jego centrum. – Najważniejsza jest świadomość bycia mieszkańcem Europy Środkowej oraz identyfikowanie się z jej dziejami. Zdaniem marszałka to właśnie w naszym regionie doskonale rozumiana jest dewiza „zjednoczeni w różnorodności” oraz nowa „nic o nas bez nas”. – Konsekwentnie odrzucamy politykę ujednolicenia narodów europejskich – zaznaczył marszałek Sejmu.

Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövér podczas sesji mówił o solidarności: – Solidarność narodowa jest źródłem mocy. Europa nie może być pozbawiona tożsamości. Podkreślał też, że nie doceniają Węgrów ci, którzy sądzą, że „cukrem lub batem, kłamstwem, naciskiem i groźbami wyprą się oni swych ideałów z 1956 r.”. Przewodniczący podziękował także Polakom oraz Niemcom za ich wsparcie i zaangażowanie podczas rewolucji sprzed 60 lat.

Przed Zgromadzeniem Narodowym wystąpił również przewodniczący niemieckiego Bundestratu Stanislaw Tillich  – Czcimy dziś ludzi, którzy mieli ogromną odwagę i determinację walczyć o wolność i samostanowienie – powiedział  – Upamiętniamy też ofiary, które w walce o wolność straciły życie – dodał. Przewodniczący podkreślił, że to właśnie pragnienie wolności i samostanowienia w ówczesnej Europie Środkowowschodniej połączyło ze sobą społeczeństwa, które walczyły nie tylko w imię własnej wolności, ale wolności całego kontynentu. Tillich nawiązał także w swoim wystąpieniu do ruchu polskiej „Solidarności“ w 1989 r. i jak podkreślił – ten rok był dla Niemców jednym z najszczęśliwszych w historii. Przewodniczący Tillich zwrócił też uwagę na to, że powinniśmy pamiętać o wspólnych osiągnięciach i wspólnej przyszłości.

Dziś przed południem marszałek Sejmu i przewodniczący Bundesratu złożyli hołd ofiarom masakry 1956 r. na Placu Kossutha. Podczas tej uroczystości przewodniczący Narodowego Komitetu Miejsc Pamięci na Węgrzech Péter Boross podkreślał wagę tego miejsca, w którym  60 lat temu poległo pokolenie młodych ludzi, pełnych emocji, a brutalne zdarzenia tamtych dni  zachęciły do dalszego działania w imię niepodległości i wolności.

Wczoraj wieczorem marszałek Sejmu uczestniczył w projekcji filmu „Skazani na życie” w kinie Urania w Budapeszcie. Dokument ten przedstawia historie więźniów Kisfogház, którzy przeżyli czystki polityczne po wydarzeniach 1956 r.

Wizyta marszałka Kuchcińskiego w Budapeszcie była też okazją do odbycia rozmów bilateralnych z przewodniczącymi Kövérem i Tillichem. Dotyczyły one m.in. spraw związanych ze współpracą parlamentarną, a także grupą V4. – Mamy wspólną ideę, żeby stworzyć specjalne zgromadzenie narodowe państw Grupy Wyszehradzkiej, żeby w  ten sposób jeszcze bardziej zacieśnić kontakty i przepływ informacji – powiedział marszałek po spotkaniu z przewodniczącym Kövérem. Wspomniał także o pomyśle wspólnej platformy informacyjnej np. portalu internetowego oraz o wsparciu projektów infrastrukturalnych.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przebywał w stolicy Węgier na zaproszenie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego László Kövéra.