Marszałek Kuchciński w Ankarze: Stabilność demokracji jest dla nas fundamentem współpracy
Relacje parlamentarne, bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy oraz stosunki dwustronne w kontekście współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej i relacje z UE – to główne tematy rozmów Marszałka Sejmu z najwyższymi władzami Turcji.
Wizyta rozpoczęła się od złożenia wieńca w Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy – Atatürka. Marszałkowi towarzyszył przewodniczący Turecko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Selahattin Minsolmaz.
W godzinach popołudniowych Marszałek był podejmowany w gmachu parlamentu przez przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Ismaila Kahramana. Tematem rozmów była m.in. intensyfikacja współpracy i wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem obu parlamentów. Marszałek Sejmu podkreślał przy tym, że fundamentem współpracy musi być stabilność demokracji w obu krajach. Rozmawiano także o rozbudowie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. drogowych i intensyfikacji kontaktów międzyludzkich.
Marszałek złożył wiązankę kwiatów w miejscu, gdzie w czasie lipcowego puczu wojskowego nastąpiła eksplozja w budynku parlamentu.
Spotkanie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem poświęcone zostało umacnianiu współpracy w państwach Europy Środkowo-Wschodniej: od Skandynawii, po Morze Śródziemne, z uwzględnieniem ich relacji z UE. W dobie dyskusji nad potrzebą odnowy UE, zgodzono się, że istnieje potrzeba wypracowania nowej współpracy państw europejskich i pozaeuropejskich.
W tym kontekście rozmawiano także o kwestii wzajemnego zniesienia obowiązku wizowego i wymianie turystycznej, jak i o potrzebie znacznej intensyfikacji wymiany handlowej między Polską a Turcją. Zgodnie stwierdzono, iż dobrze służyć temu będzie rozbudowa infrastruktury drogowej, w oparciu m.in. o Via Carpatia. Tematem rozmów były także kwestie bezpieczeństwa w kontekście konfliktów zbrojnych na granicach Turcji i Polski: w Syrii i na Ukrainie.
Wszyscy rozmówcy Marszałka Sejmu, w trakcie jego wizyty w Ankarze, zgodnie akcentowali znaczenie ponad 600-letnich relacji dyplomatycznych między naszymi państwami, które z czasem przerodziły się w przyjaźń między naszymi narodami. Podkreślano również, że Turcja była jedynym krajem, który nie uznał rozbiorów Polski.
Na zakończenie wizyty w Ankarze Marszałek Sejmu odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą polskim inżynierom i lotnikom współtworzącym turecki przemysł lotnictwa wojskowego w okresie II Rzeczypospolitej.