Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Józefa Piłsudskiego z udziałem Marszałka Sejmu

10
listopad
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego, a następnie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Józef Piłsudski to obok Jana Pawła II największy Polak XX wieku i wielki wizjoner, który zdołał zrealizować swoją wizję. Jak zaznaczył prezydent, Piłsudski – wielki bohater narodowy, opoka Rzeczypospolitej Polskiej nie doczekał się jeszcze do tej pory w naszym kraju swojego wielkiego muzeum.

Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby to muzeum było dla młodych wielkim natchnieniem. Aby zobaczyli, że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy Rzeczypospolitej Polskiej. I że dobro naszej ojczyzny jest zdecydowanie ponad dobrem wszystkich innych i to ono musi być dla nas najważniejsze. „Bóg, Honor i Ojczyzna”, a dopiero później sojusze i sąsiedzi – zaznaczył prezydent.

Marszałek Sejmu wspomniał historię Sulejówka. Mówił, że to nie tylko miejsce, gdzie żył Józef Piłsudski, to także miejsce symboliczne dla Polaków ze względu m.in. na bardzo silne związki wodza ze swoimi legionistami i późniejszymi żołnierzami Rzeczpospolitej. – To oni podarowali Józefowi Piłsudskiemu tutejszy dworek „Milusin” (…). To stąd Piłsudski wyruszył w 1926 r. by odnowić Polskę – mówił Marek Kuchciński. Marszałek życzył również, abyśmy wszyscy mogli być uczestnikami otwarcia kompleksu w 2018 r. – Trzeba było czekać aż 27 lat na to, by ostatecznie podjąć decyzję o budowie Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył natomiast, że budowa Muzeum to istotny element programu rządowego „Niepodległa 2018”,  który ma na celu uczcić 100-lecie polskiej niepodległości. – Potrzebujemy Piłsudskiego, potrzebujemy postaci, które tworzyły polską wspólnotę, tę niepodległą wspólnotę, sto lat temu – mówił minister. – Dzięki Piłsudskiemu mamy swoją tożsamość, pamięć, system wartości, który się z marszałkiem kojarzy.

Nowoczesna siedziba Muzeum Józefa Piłsudskiego stanie tuż obok dworku Milusin, w którym Marszałek mieszkał wraz z rodziną. W skład kompleksu muzealno-edukacyjnego wejdzie też Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku oraz Willa Bzów – dawna adiutanta. Dla zwiedzających dostępny będzie też ogród i tereny zielone.  Centralnym punktem w nowym budynku będzie usytuowana pod ziemią wystawa stała. Planowe otwarcie muzeum nastąpi w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obiekt będzie mógł rocznie przyjąć od 100 do 180 tys. gości