„Mamy ogromny dług pamięci wobec Witolda Pileckiego”. W Sejmie odbyła się konferencja upamiętniająca Rotmistrza

21
listopad
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Sejmie odbyła się konferencja naukowa Rotmistrz Witold Pilecki Żołnierz – Polak – Patriota. O trudnych doświadczeniach życiowych, niezłomnej postawie i wzorcach na przyszłość związanych z postacią Rotmistrza rozmawiali członkowie rodziny, historycy, młodzież i zaproszeni goście. Organizatorzy spotkania podkreślali, że idei projektu przyświeca kilka celów, w tym wychowanie młodego pokolenia Polaków w poczuciu dumy z przynależności do Narodu, który ma bogatą historię i swoich bohaterów oraz wspaniały dorobek artystyczny i imponujące obiekty kultury materialnej.

W imieniu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego list do uczestników konferencji odczytał wiceszef Kancelarii Sejmu Adam Podgórski. – Mamy ogromny dług pamięci wobec Witolda Pileckiego – napisał marszałek. Jak zaznaczył przez wiele lat w komunistycznej Polsce osoba Rotmistrza spychana była w niepamięć, nazywany był zdrajcą i wrogiem państwa ludowego. – Dziś zwracamy mu należny honor, przywracamy powszechnej pamięci, a jego bohaterstwo i szlachetność stawiane są za wzór patriotycznej i chrześcijańskiej postawy – czytamy w liście. Marszałek podkreślił też, że do dziedzictwa Pileckiego należy sięgać jak najczęściej, by wciąż był obecny w świadomości Polaków.

Podczas spotkania podkreślano, że trzeba było czekać kilkanaście lat, by wolna Rzeczypospolita mogła mówić o wielkich Polakach. Jak zaznaczono to potrzeba pamięci zgromadziła uczestników konferencji.

Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa plastycznych prac konkursowych: Rotmistrz Witold Pilecki Bohater Niezwyciężony.

Witold Pilecki (1901-1948) – pseudonimy „Witold”, „Tomek”’ „Romek”, nazwiska konspiracyjne „Tomasz Cerafiński”, „Roman Jezierski”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”, kryptonim „T-IV”. Był oficerem rezerwy Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE”. Bohater walk o niepodległość Polski. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego i ofiarą mordu sądowego.