Przemyśl: spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej

02
grudzień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

O silnych parlamentach narodowych, wartościach w Unii Europejskiej oraz przyszłości Wspólnoty rozmawiać będą w weekend szefowie izb parlamentarnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Spotkanie będzie miało charakter roboczy, dlatego politycy omówią na nim także kwestie praktyczne związane z działalnością V4. Inicjatorem rozmów jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Tematy spotkania wpisują się w priorytety polskiej prezydencji w Grupie, takie jak wzmocnienie dialogu, budowanie jedności w oparciu  o dziedzictwo i wspólne wartości. Przewodniczący będą mieli okazję, by omówić nowe inicjatywy informacyjne i edukacyjne. Jak zostało już wielokrotnie podkreślone, to społeczny wymiar współpracy oraz strategie komunikacji gwarantują lepsze wzajemne poznanie.  Podczas posiedzenia politycy odniosą się także do zagadnień związanych z działalnością Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który jest obecnie jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Do jego zadań należy budowa wspólnej tożsamości narodów wyszehradzkich oraz wspieranie współpracy kulturalnej, naukowej i edukacyjnej. Do końca tego roku Polska sprawuje nadzór nad działaniami funduszu.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Przez 25 lat swojej działalności V4 rozwinęło bliską współpracę opartą na wspólnych wartościach i interesach.