Sejm uczcił pamięć Stanisława Mikołajczyka w 50. rocznicę jego śmierci
Przez aklamację Sejm podjął dziś uchwałę, którą upamiętnił zmarłego 13 grudnia 1966 r. męża stanu, przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego, premiera Rządu RP na uchodźstwie. – W 50. rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka Sejm RP oddaje hołd przywódcy ruchu ludowego i obrońcy demokracji – czytamy w uchwale.
Jak napisano w dokumencie, „Stanisław Mikołajczyk należy do grona tych polskich polityków, dla których wolna, niepodległa, sprawiedliwa i demokratyczna Polska była dobrem najwyższym”. – Swoim życiem i działalnością dawał temu niezbite dowody – głosi uchwała. Sejm przypomniał m.in., że w latach 1918-1919 Mikołajczyk uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 r. jako ochotnik brał udział w obronie ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. – Na emigracji jako premier rządu RP w Londynie zabiegał o należne Polsce miejsce wśród wolnych demokratycznych narodów Europy, nie zawsze znajdując zrozumienie i poparcie wśród własnych polityków i aliantów – napisali posłowie.
Uchwała przypomina, że po zakończeniu wojny Stanisław Mikołajczyk wrócił do kraju i „pełen wiary w lepszą przyszłość Polski wszedł w skład Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, uznanego przez aliantów jako reprezentacja narodu”. – Mikołajczyk przegrał walkę o demokrację z totalitaryzmem komunistycznym. Zmuszony do wyjazdu na emigrację dalej walczył o wolną Polskę. Zawsze pozostawał wierny swoim przekonaniom – czytamy w dokumencie.