Karczewski zapowiedział przedstawienie nowych propozycji dotyczących pracy dziennikarzy w parlamencie
Marszałek Senatu po spotkaniu z przedstawicielami mediów zapowiedział, że do 6 stycznia zostaną przedstawione redakcjom nowe propozycje dotyczące zasad pracy dziennikarzy w parlamencie.
Stanisław Karczewski zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. – Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi. (…) Do 6 stycznia do Święta Trzech króli obiecałem przedstawić nowe propozycje do wszystkich redakcji, a później usiądziemy i będziemy rozmawiać o ostatecznych rozwiązaniach – powiedział. Do tego czasu mają obowiązywać dotychczasowe zasady.
Karczewski mówił, że podczas spotkania z dziennikarzami dowiedział się, jakie są ich oczekiwania i zastrzeżenia. – Podczas tego spotkania powiedziałem ponownie, że tym, którzy organizują pracę w Sejmie i Senacie, zależy na tym, by dostęp dziennikarzy do pracy posłów i senatorów, do prac parlamentarnych był pełen. (…) Wielu dziennikarzy chciało, by pozostało tak jak jest w tej chwili, ale wiemy również, że są dziennikarze, którzy uważają, że te zmiany powinny nastąpić. Podczas pierwszego spotkania w sobotę mówiliśmy o bardzo dużej ilości kamer, które wzajemnie sobie przeszkadzają, o operatorach kamer, którzy mają kłopot z dostępem do polityków – relacjonował.
Nie wiadomo jakich dziennikarzy marszałek miał na myśli, ponieważ uczestnicy tego spotkania mówili, że nikt z przedstawicieli świata mediów nie chciał zmian dotychczasowych zasad pracy w Sejmie.
Marszałek Sejmu wydał zarządzenie, zgodnie z którym do wtorku do godz. 10 dziennikarze nie mogą wchodzić do Sejmu. Karczewski zapowiedział, że – zgodnie z zapisami konstytucji, zgodnie z obowiązującym prawem obrady dzisiejszych komisji, czyli prac parlamentarnych, będą możliwe do relacjonowania przez dziennikarzy. Zapewnił także, że będzie możliwość uczestnictwa w posiedzeniu Senatu. Faktycznie dziennikarze mogli dzisiaj wejść do Sejmu jednak są to rozwiązania czasowe a nie powrót do poprzednich zasad funkcjonowania mediów w parlamencie.