Spotkanie Marszałka Sejmu z przewodniczącym czeskiego Senatu

21
luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Pogłębienie stosunków dwustronnych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4), wzmocnienie wspólnych działań w zakresie projektów infrastrukturalnych i przyszłość Unii Europejskiej – to niektóre tematy spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefem czeskiego Senatu Milanem Štěchem. Przewodniczący Izby wyższej parlamentu Czech przebywa aktualnie z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.

Politycy rozmawiali o perspektywach rozwoju bardzo dobrze układających się polsko-czeskich relacji i sprawach, które oba kraje mogłyby podjąć w ramach współpracy międzyparlamentarnej, np. problem stanu powietrza. Marszałek Sejmu i przewodniczący czeskiego Senatu mówili również o zacieśnieniu współpracy wyszehradzkiej, w tym o agendzie szczytu szefów parlamentów państw V4 zaplanowanego na 6-7 marca w Warszawie. Jak powiedział marszałek Marek Kuchciński, wśród zaproponowanych tematów zbliżającej się dyskusji w formacie V4 są m.in. wspólne przedsięwzięcia w obszarze kultury promujące kilkusetletnią tradycję współpracy wyszehradzkiej.

Spotkanie było także okazją do rozmowy o możliwościach rozbudowywania połączeń komunikacyjnych i współpracy Polski oraz Czech w dziedzinie infrastruktury, m.in. w zakresie budowy kanału Odra-Dunaj. Marszałek Sejmu podkreślił zasadnicze znaczenie wspólnych działań na rzecz wzmacniania korytarza łączącego północną i południową część Europy. Szef czeskiego Senatu również wyraził opinię, że niezbędne jest infrastrukturalne powiązanie północy i południa oraz wschodu i zachodu kontynentu europejskiego.

Nawiązano też do toczącej się właśnie dyskusji na temat przyszłego kształtu UE po Brexicie. Politycy zgodzili się co do potrzeby określenia kompetencji rządów i parlamentów narodowych a z drugiej strony Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej, tak aby decyzje UE były zrozumiałe dla obywateli państw członkowskich. Marszałek Marek Kuchciński wskazywał na konieczność umacniania parlamentów narodowych względem instytucji unijnych.