36. posiedzenia Sejmu
Podczas obecnego posiedzenia Sejm w drugim czytaniu zajmie się rządową propozycją zmian w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Posłowie w drugim czytaniu zajmą się również rządowym projektem mającym na celu ograniczenie kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Sejm będzie kontynuować w drugim czytaniu prace nad rządową propozycją zmian w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Proponowane rozwiązania mają wzmocnić prawa pacjenta, zapewnić ochronę danych osobowych i informacji o stanie jego zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej oraz określić zasady dostępu do takiej dokumentacji. W projekcie doprecyzowano m.in., że papierowa dokumentacja medyczna będzie udostępniana do wglądu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych (z możliwością sporządzania notatek lub zdjęć) oraz przez sporządzanie kopii, odpisów, wyciągów albo wydruków. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej ma być udostępniana drogą elektroniczną lub na informatycznym nośniku danych. Maksymalna opłata za sporządzenie jednej strony kopii dokumentacji medycznej ma wynosić 30 gr (obecnie ok. 84 gr).
W drugim czytaniu, Sejm zajmie się propozycjami zmian dotyczącymi polskiej transplantologii. Rząd proponuje przeniesienie przepisów dotyczących stwierdzenia zgonu wskutek trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, jak również wskutek nieodwracalnego zatrzymania krążenia, z ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów do ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Proponowane przepisy wprowadzają też zasadę, zgodnie z którą trwałe nieodwracalne ustanie czynności mózgu (tzw. śmierć mózgowa) oraz nieodwracalne zatrzymanie krążenia przed pobraniem narządów ma stwierdzić dwóch lekarzy, posiadających określone w ustawie specjalizacje.
Posłowie w drugim czytaniu zajmą się rządowym projektem mającym na celu przede wszystkim ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) m.in. poprzez zmniejszenie kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych papierowo i kosztów archiwizowania dokumentów papierowych. Chodzi również o uwolnienie podatników podatku dochodowego od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych. Zapisy projektu pozwolą również minimalizować błędy popełniane przy rozliczaniu podatku. Ułatwienia o których mowa, mają zostać wprowadzone już do rozliczeń PIT za 2016 r.
Sejm zacznie też prace nad rządowym projektem ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. To kompleksowa regulacja problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta zarówno na rynku kredytów konsumenckich i kredytów związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (kredytów hipotecznych). Mają też zapewnić kompetentną weryfikację zdolności kredytowej klientów oraz zabezpieczyć ich przed nierzetelną reklamą.