O szczególnej roli Grupy Wyszehradzkiej dla odnowy UE podczas spotkania komisji spraw zagranicznych V4

01
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Państwa Grupy Wyszehradzkiej mają wielką rolę do wykonania w procesie odnowy Unii Europejskiej i w procesie wzmocnienia integracji europejskiej – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas odbywającego się w Sejmie spotkania przedstawicieli komisji spraw zagranicznych państw Grupy V4.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że marginalizowanie w instytucjach europejskich spraw takich jak bezpieczeństwo, równomierne uwzględnianie racji stanu wszystkich państw tworzących Wspólnotę czy troska o równomierne rozwijanie UE przyniosło niebezpieczne efekty, w tym bezradność Unii Europejskiej wobec procesów migracyjnych czy wzrost nastrojów antyintegracyjnych w wielu państwach.

Wśród szans na odbudowę podstaw europejskiej integracji marszałek Kuchciński wymienił m.in. wolność narodów i równość państw. Jednocześnie wskazał, że ważne znaczenie mają dwa czynniki – szczególna rola państw Europy Środkowej w tym procesie oraz dyplomacja parlamentarna. – Uważam, że Europa Środkowa bardzo potrzebuje silnej Grupy Wyszehradzkiej, która jest zdolna wyrażać interesy tej części naszego kontynentu na forum europejskim – podkreślił Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu zaznaczył przy tej okazji, że Polska odrzuca wszelkie projekty dzielenia Unii Europejskiej według różnych prędkości oraz zamknięcia się Wspólnoty przed innymi państwami europejskimi.

Wśród tematów rozmów pojawiły się też kwestie wyzwań dla polityki bezpieczeństwa w Europie, zwłaszcza w kontekście prezydentury Donalda Trumpa. Poruszono również sprawy migracji, problemu z terroryzmem, konfliktu w Syrii i relacji z Turcją.

W spotkaniu ze strony polskiej obok parlamentarzystów udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Spotkania komisji spraw zagranicznych parlamentów państw V4 organizowane są cyklicznie, raz do roku, przez parlament państwa sprawującego przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.