Warszawa: szczyt przewodniczących parlamentów V4

06
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przyszłość Unii Europejskiej oraz parlamentarny wymiar współpracy wyszehradzkiej – głównymi tematami rozmów w Sejmie.

 

W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej we wtorek, 7 marca w Sejmie spotkają się szefowie parlamentów państw V4. Gospodarzami spotkania będą marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Planowane tematy dyskusji to m.in. przyszłość UE i jej odnowa w myśl koncepcji Europy solidarnych państw oraz rozwój wyszehradzkiej współpracy parlamentarnej. Szczyt parlamentarny odbywa się niedługo po spotkaniu premierów V4 i jako taki jest istotnym wzmocnieniem współpracy rządowej na linii Warszawa – Praga – Budapeszt – Bratysława.

Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie wyszehradzkim weźmie udział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László  Kövér, Słowację będzie reprezentować szef Rady Narodowej Andrej Danko, natomiast dwuizbowy parlament Czech – stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamáček oraz przewodniczący Senatu Milan Štĕch.

Obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2016 r. – w szczególnych warunkach, wkrótce po referendum ws. Brexitu. Priorytety polskiej prezydencji obejmują takie tematy jak: silny głos V4 w Unii Europejskiej – koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań, wzmacnianie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy regionalnej w oparciu o synergie instytucjonalne i funkcjonalne. To także budowanie jedności w oparciu o wspólne dziedzictwo i wartości, społeczny wymiar współpracy oraz efektywne strategie komunikacji. Wśród priorytetów jest też wzmacnianie spójności oraz rozwijanie współpracy V4 przy ulepszaniu połączeń transportowych.

W ramach parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w V4 odbyło się już np. spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej we wrześniu 2016 r. w Krynicy w czasie konferencji „Europa Karpat”, poświęcone m.in. wyzwaniom stojącym przed współpracą parlamentarną w formule V4. Szefowie parlamentów wyszehradzkich wzięli również udział w roboczym spotkaniu w Przemyślu w grudniu 2016 r., które było okazją do dyskusji m.in. o przyszłym kształcie UE, problemach, z którymi zmaga się Unia. W lutym br. w Sejmie obradowali przewodniczący komisji spraw zagranicznych V4, którzy mówili m.in. o szczególnej roli Grupy Wyszehradzkiej dla odnowy UE.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich.