37. posiedzenie Sejmu – podsumowanie 1. dnia obrad
Usprawnienie procedur wynikających z Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ułatwienia rozliczeń fiskalnych dla przedsiębiorców, a także rozwiązania mające przeciwdziałać zatorom płatniczym – to główne zagadnienia, którymi zajmowali się posłowie podczas pierwszego dnia 37. posiedzenia Sejmu.
W pierwszym czytaniu Sejm zajął się poselskim projektem nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany zakładają, że na rozliczenie wszystkich podatków m.in. PIT, CIT, PCC, ZUS i KRUS obowiązywałby jeden dzień podatkowy. Byłby to ostatni dzień następnego miesiąca. Obecnie obowiązuje 9 różnych terminów dla obowiązków podatkowych, zdaniem wnioskodawców sytuacja taka jest szkodliwa dla przedsiębiorców oraz urzędów. Na forum Sejmu uzasadnienie projektu przedstawił poseł Paweł Grabowski. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Posłowie zajęli się także propozycją nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt ten uchyla przepisy dotyczące przerwania biegu przedawnienia w wyniku podjęcia czynności egzekucyjnych oraz regulujące przedawnienia zobowiązania podatkowego zabezpieczonego hipoteką lub zastawem. Projekt uzasadnił poseł Paweł Kobyliński. W dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, który Sejm rozpatrzy w głosowaniach.
W imieniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych sprawozdanie w sprawie wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Patryka Jakiego przedstawił poseł Edward Siarka. Komisja po rozpatrzeniu sprawy proponuje, by Sejm nie uchylał posłowi ochrony immunitetowej. Do głosowania w tej sprawie Sejm przystąpi w głosowaniach.
W ostatnim punkcie porządku dziennego Sejm kontynuował prace nad rządowym projektem pakietu ustaw poprawiających płynność przedsiębiorstw i przeciwdziałających zatorom płatniczym. Chodzi tu o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Głównym celem zmian jest usprawnienie i ułatwienie dochodzenia należności. Proponowane rozwiązania mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw, oraz przeciwdziałać zatorom płatniczym, uznawanym za jedną z podstawowych barier rozwoju gospodarczego. Sprawozdanie przedstawił poseł Wojciech Zubowski. W dyskusji zgłoszone zostały poprawki, projekt trafił do ponownych prac w komisjach.