Izrael: trwa pielgrzymka kombatantów i delegacji władz państwowych. Sejm reprezentuje wicemarszałek Brudziński

28
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński towarzyszy weteranom II wojny światowej, w tym żołnierzom Armii Andersa, w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Kombatanci odwiedzą m.in. ważne dla ich losów miejsca, gdzie formował się 2. Korpus Polski. Celem wizyty jest oddanie hołdu polskim żołnierzom i więźniom sowieckich łagrów spoczywającym na nekropoliach w Izraelu. Pielgrzymka jest też wyrazem wdzięczności żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy okryli się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej.

W wizycie biorą również udział m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders – pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W poniedziałek w Tyberiadzie weterani i towarzyszący im przedstawiciele polskich władz uczestniczyli we Mszy świętej w kościele św. Piotra, po której złożyli wieniec przed pomnikiem ufundowanym przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. W niedzielę wzięli udział we Mszy świętej w kościele św. Piotra w Jaffie. Opiekun pielgrzymki weteranów ks. prof. Waldemar Chrostowski w swojej homilii przypomniał, że dawna Palestyna była miejscem, w którym łączyło się wiele wspólnych losów. – Na tej ziemi dokonywało się odbudowywanie jedności, solidarności, polskości. Tych spod Tobruku nazywano „ramzesy”, tych z sowieckiej Rosji nazywano „prawosławni”, tych, którzy przybyli z Anglii i Francji nazywano „lordowie”. Pochodząc z różnych stron mieli jeden wspólny cel, a tym celem była Polska – podkreślił duchowny.

W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki zorganizowanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odwiedzą m.in. wojenny cmentarz brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Hajfie oraz polskie groby na XIX-wiecznym cmentarzu cywilnym chrześcijańskim w Jaffie. Złożą też wizytę w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. w Bazylice grobu Pańskiego. W Jerozolimie odwiedzą także trzecią stację Drogi Krzyżowej (jej wystrój ufundowali żołnierze gen. Andersa). W programie jest również wizyta w Instytucie Yad Vashem, który dotychczas uhonorował przeszło 6,7 tys. Polaków ratujących Żydów w czasie Holokaustu. W okolicy Jerozolimy weterani wraz z towarzyszącą im delegacją odwiedzą Lasek Katyński upamiętniający ofiary NKWD wyznania mojżeszowego.