„O wieś wolną, niezależną, samorządną. Rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca ’81 i rejestracji Solidarności Rolniczej” – wystawa w Sejmie otwarta

06
kwiecień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

O społecznym zjednoczeniu wobec reżimu komunistycznego oraz wyjątkowym połączeniu „Solidarności” pracowniczej i rolniczej mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas otwarcia w gmachu przy Wiejskiej wystawy poświęconej rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca ’81 i rejestracji Solidarności Rolniczej. Ekspozycję przygotowaną przez bydgoski IPN otwarto w Sejmie z inicjatywy poseł Ewy Kozaneckiej. Marszałek Sejmu objął wystawę honorowym patronatem.

– W latach 80. po raz pierwszy wszystkie grupy społeczne zwróciły się przeciwko władzy komunistycznej. Wydarzenia bydgoskie są tego ważnym dowodem – podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak przypomniał, rolnicy stanęli po stronie robotników „Solidarności” pracowniczej, a ta z kolei w Bydgoszczy stanęła w obronie własności, wolności, prawa do szacunku do ciężkiej pracy i prawa do utworzenia „Solidarności” rolniczej. – Te wydarzenia przechodzą do historii, są naszą wspólną pamięcią i bardzo cieszę się, ze gmach Sejmu może gościć uczestników walki o niepodległą Polskę, walki o wolność i równość wszystkich obywateli, walki o Polskę sprawiedliwą i solidarną – powiedział Marek  Kuchciński.

Wydarzenia w Bydgoszczy sprzed 36 lat wspominał też m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Szef IPN podkreślał siłę polskiej wsi, jej przywiązanie do tradycji i własności indywidualnej. – To polscy rolnicy od samego początku przyjeżdżali do strajkujących zakładów pracy, przywozili żywność. To była solidarność. Nigdy Polacy nie byli tak zmobilizowani przeciwko systemowi komunistycznemu – zaznaczył prezes IPN.

Wystawa została objęta patronatem honorowym przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ekspozycja składa się z 28 plansz przedstawiających okres od rozpoczęcia strajku chłopskiego 16 marca 1981 r. aż po podpisanie Porozumień Bydgoskich i rejestrację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 1981 r. Wystawę można oglądać w Sejmie do 7 kwietnia.