Odnowa Europy poprzez powrót do chrześcijańskich korzeni. Konferencja nt. koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI

20
kwiecień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Europa musi wrócić do swoich chrześcijańskich fundamentów, konieczne jest wzmocnienie państw narodowych, państwo i kościół pozostając od siebie niezależne mają współpracować dla dobra człowieka – podkreślali przedstawiciele władz państwowych i kościelnych oraz świata nauki, którzy uczestniczyli w środowej dyskusji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Sesja naukowa poświęcona koncepcji państwa w nauczaniu kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI odbyła się w ramach obchodów 90. urodzin papieża-seniora. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Fundacji Watykańskiej Josepha Ratzingera, Kancelarii Sejmu i KEP. Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent RP Andrzej Duda.

Do uczestników sesji specjalne przesłanie skierował papież Franciszek, który życzył, aby spotkanie wzbudziło nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu pomiędzy państwem a kościołem. – Wybrany temat prowadzi władze państwowe i kościelne do wspólnego dialogu na temat problemu, który jest kluczowy dla przyszłości naszego kontynentu – napisał z kolei emerytowany papież Benedykt XVI.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę na znamienną zbieżność jubileuszu 90. rocznicy urodzin papieża-seniora oraz 60-lecia podpisania traktatów rzymskich. Według Marka Kuchcińskiego jest to wskazanie, aby rozwijać myśl Benedykta XVI w działalności publicznej. – Widzimy kryzys europejski, kryzys funkcjonowania państw suwerennych. Wzywamy, opierając się na Europie Ojczyzn, państwa UE i instytucje międzynarodowe do działalności na rzecz harmonii, równouprawnienia wszystkich państw – apelował marszałek Sejmu. Marek Kuchciński mówił też m.in. o działalności publicznej opartej na przekonaniu, że człowiek jest wartością, ponieważ ma swoją godność. – W odniesieniu do człowieka powinniśmy tworzyć prawo, które musi wypływać z podstaw moralnych i etyki chrześcijańskiej – tłumaczył.

Na znaczenie nauczania Benedykta XVI dla kościoła, świata i współczesnej Europy wskazał również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Papież Benedykt XVI w swoim wystąpieniu w Bundestagu ostrzegał przed oddzieleniem prawa od norm etycznych – przypomniał. – Patrząc na kryzys Europy, m.in. na utratę poczucia bezpieczeństwa, kryzys rodziny i niską dzietność, musimy zapytać jakie są tego przyczyny i drogi wyjścia. – Chciałbym, byśmy w Europie wrócili do źródeł prawa i stosowali się do norm etycznych, otaczając każdą istotę ludzką należnym szacunkiem od poczęcia do naturalnej śmierci – dodał Stanisław Karczewski.

Do koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI odniósł się też przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér. Szef węgierskiego parlamentu zwrócił uwagę na ostrzeżenie papieża-seniora, że po systemach totalitarnych XX w. rodzi się kolejny totalitaryzm – dyktat relatywizmu. László Kövér zaakcentował też myśl Benedykta XVI, zgodnie z którą państwo powinno dać miejsce dla wiary. – To państwa narodowe mogą przywrócić tę właściwą świeckość – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. Podkreślił też, że podstawą społeczeństw mogą być tylko wartości chrześcijańskie. – Dyskusje o przyszłości Europy nie mogą być wyłącznym polem działania samych polityków i technokratów – przekonywał László Kövér.

List prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników konferencji odczytała minister Małgorzata Sadurska. Andrzej Duda przywołał Encyklikę Caritas in veritate, w której Benedykt XVI wskazuje m.in., że kościół jest jak najdalszy od mieszania się w sprawy państwa. – Polski model stosunków państwo-kościół pomnaża wspólne dobro – ocenił w liście prezydent.

W dyskusji głos zabrali również m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI ks. Federico Lombardi oraz prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller.