40. posiedzenie Sejmu – pierwszy dzień obrad
Wśród kluczowych projektów w trakcie kilkunastogodzinnych obrad Izby znalazły się ustawy dotyczące dyplomacji (prawo zakazujące pełnienia służby zagranicznej przez funkcjonariuszy i współpracowników służb bezpieczeństwa PRL) oraz zwalczania dopingu w sporcie.
Sejm rozpoczął w pierwszym czytaniu prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Przewiduje on, że osoby, które do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa na podstawie tzw. ustawy lustracyjnej nie będą mogły pełnić służby zagranicznej. Stosunki pracy z nimi wygasną w ciągu 30 dni. Ponadto osoby będące rodziną członków służby zagranicznej, zatrudnione w placówce zagranicznej będą musiały w ciągu 30 dni złożyć oświadczenia lustracyjne. Projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak. W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Decyzję w tej sprawie Sejm podejmie w bloku głosowań.
W pierwszym czytaniu posłowie rozpatrzyli też poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zawiera on propozycję zrównania stawek VAT e-booków oraz e-wydań gazet z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Projekt uzasadnił wicemarszałek Stanisław Tyszka. W dyskusji został zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Decyzja zapadnie w bloku głosowań.
Warte odnotowania jest również posiedzenie Komisji ds. Unii Europejskiej. Została na nim przedstawiona informacja Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczącym opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Odbędzie się ono 29 kwietnia 2017 r. W posiedzeniu wziął udział Michel Barnier – główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu. Barnier podkreślał konieczności dojścia do porozumienia między obiema stronami na zasadzie wzajemności uprawnień.