Obchody Dnia Flagi RP
„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze biel jest i czerwień” – któż nie pamięta tego wiersza Czesława Janczarskiego, uczącego nas szacunku i miłości do tak ważnego symbolu, jakim jest flaga państwowa. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP z 20 lutego 2004 r. Z okazji tego święta budynek Sejmu właśnie 2 maja w godz. 20.00 – 1.00 zostanie oświetlony barwami narodowymi.
Polska flaga składa się z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka jest oparta na barwach naszego godła – białego orła w czerwonym polu. W trudnych dziejowych momentach, m.in. w czasie drugiej wojny światowej, biało-czerwona flaga była symbolem niezłomności polskiego narodu i woli zwycięstwa, budziła nadzieję na wolność. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r., a skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia polskiej flagi sięga aż dynastii Piastów. Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r. Zgodnie z Konstytucją RP barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – trzeba o nią dbać, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Ustanowił go Sejm 20 marca 2002 r., „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”. W dniu polskiej diaspory na dziedzińcu Belwederu odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wręczenie flag państwowych przez prezydenta Andrzeja Dudę organizacjom z kraju i polonijnym. Na uroczystości będzie obecny marszałek Sejmu Marek Kuchciński.