Pierwszy dzień 41. posiedzenia Sejmu
10 projektów ustaw – w tym dotyczące terapii ratunkowej i tzw. antykoncepcji awaryjnej, włączenia celników do systemu emerytur mundurowych oraz zwiększenia ochrony zwierząt – to skrótowe podsumowanie pierwszego dnia 41. posiedzenia Sejmu.
Posłowie kontynuowali prace nad rządowym propozycjami zmian w ustawie o finansowaniu wspólnej polityki rolnej. Projekt ma umożliwić przekazywanie z budżetu państwa środków na wyprzedzające finansowanie działań szkoleniowych realizowanych przez szkoły rolnicze lub leśne w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Stanowisko Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która przyjęła projekt bez poprawek, zaprezentował poseł Jan Duda. Sejm podejmie decyzję w sprawie projektu w głosowaniach.
Kolejnym punktem obrad było drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych zakładającego likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województwa. Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w którym rekomendują one Sejmowi odrzucenie projektu, przedstawił poseł Tomasz Jaskóła. Posłowie zdecydują w sprawie wniosku w głosowaniu.
Pierwsze czytanie poselskich propozycji zmian w Kodeksie pracy to kolejny punkt środowych obrad Sejmu. Zgodnie z projektem, czas pracy pracownika, który jest rodzicem lub opiekunem dziecka do 10 roku życia, nie mógłby przekraczać 7 godzin, przy zachowaniu prawa do pełnego wynagrodzenia. W przypadku gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, ze wskazanych uprawnień mogłoby korzystać jedno z nich. Uzasadnienie proponowanej nowelizacji zaprezentował poseł Mieczysław Kasprzak. Decyzję w sprawie złożonego w debacie wniosku o odrzucenie projektu Sejm podejmie w bloku głosowań.
Wśród rozpatrzonych w pierwszym czytaniu propozycji był również poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Wnioskodawcy postulują wprowadzenie do polskiego systemu prawnego możliwości wykonywania przez mieszkańców gminy, powiatu oraz województwa inicjatywy uchwałodawczej. Przed Sejmem propozycje zmian uzasadnił poseł Marek Sowa. Wniosek o odrzucenie projektu zostanie rozstrzygnięty w głosowaniach.