Przywracanie pamięci ofiar i bohaterów okresu PRL-u – wystawa w Sejmie

25
maj
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Sejmie otwarto wystawę upamiętniającą wydarzenia i osoby, które miały odwagę przeciwstawić się władzom komunistycznym PRL.

Ekspozycję  „Zielona Góra 30 maja 1960 r. w obronie Domu Katolickiego” otworzył wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który podkreślił, że wydarzenia z Zielonej Góry, choć przez ówczesne władze zostały utajnione, szerokim echem odbiły się na Pomorzu i bez tej inspiracji nie byłoby Grudnia 1970 roku. Marszałek Sejmu Kuchciński w liście podziękował organizatorom za przywrócenie pamięci wydarzeniom, które były bez precedensu i wymagały ofiarności i odwagi.

Wystawa przybliża fakty mało znane z historii, kiedy to w proteście przeciwko próbom zajęcia Domu Katolickiego wystąpili mieszkańcy Zielonej Góry. Walki uliczne mieszkańców z milicją i ZOMO trwały wiele godzin. Zatrzymano 333 osoby, a przed sądem i w kolegiach orzekających skazano prawie 250. Kary, zwłaszcza w pierwszych procesach były wysokie – nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Wielu mieszkańców Zielonej Góry zostało zmuszonych do opuszczenia miasta. Zgodnie z szacunkami w wydarzeniach tych wzięło udział pięć tysięcy ludzi, czyli 10 proc. mieszkańców miasta. Autorem ekspozycji jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.