Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Uroczystości na Wawelu – relacja
Wraz z końcem czerwca dobiegła końca polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Kolejne 12 miesięcy będzie należeć do Węgrów. 29 czerwca w Zamku Królewskim na Wawelu marszałek Sejmu Marek Kuchciński podsumował polskie przewodniczenie V4 w wymiarze parlamentarnym i przekazał prezydencję László Kövérowi, przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier. Jako symbol, strona węgierska otrzymała od Marszałka Dzwon Prezydencji Parlamentarnej.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Katedrze na Wawelu, w której oprócz przewodniczących parlamentów wzięła udział delegacja polskich posłów i senatorów, wysokich rangą urzędników państwowych, a także przedstawicieli samorządów. W Katedrze licznie stawili się także uczestnicy Narodowej Pielgrzymki Węgrów, którzy wypełnili szczelnie świątynię. Po Mszy Św. Marszałek Sejmu razem z przewodniczącym parlamentu Węgier złożyli wiązanki pod nagrobkami Stefana Batorego oraz Jadwigi Andegaweńskiej. Następnie politycy oddali hołd Parze Prezydenckiej śp. Lechowi i Marii Kaczyńskim.
Uroczystości przekazania prezydencji w Grupie odbyły się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego. Po odegraniu hymnów obu państw, marszałek Sejmu podsumował ostatnie 12 miesięcy zaangażowania Polski w budowanie i rozwijanie współpracy na linii Warszawa -Budapeszt – Praga – Bratysława. Następnie Marek Kuchciński przekazał przewodniczącemu Kövérowi symboliczny dzwon. – Ostatnie 12 miesięcy to czas intensywnej współpracy. Nie tylko w zakresie polityki i parlamentaryzmu, ale też kultury, nauki i sportu. To był szereg przedsięwzięć, w których zawsze mogliśmy liczyć na naszych przyjaciół Węgrów – podkreślił Marszałek Sejmu.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier pozytywnie ocenił znaczenie polskiej prezydencji w działaniach Grupy Wyszehradzkiej. Zwrócił szczególną uwagę na wkład strony polskiej w wypracowanie wspólnego stanowiska V4 w debatach unijnych. László Kövér podkreślił, że Polska przejmując prezydencję w okresie pełnym wyzwań wykazała się skutecznością. – Węgierska prezydencja zamierza wysłać sygnał: Czwórka Wyszehradzka łączy. Pod względem gospodarczym, politycznym i społecznym – powiedział. Marszałek Sejmu podkreślił, że ta współpraca utożsamia się w stwierdzeniu: zjednoczeni w różnorodności. – Znaczenie Europy Środkowej udaje się rozwijać właśnie w tym duchu – zaznaczył Marszałek Sejmu.
W ramach czwartkowych uroczystości marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego otworzyli także na pl. św. Marii Magdaleny wystawę poświęconą św. Królowi Władysławowi. W wydarzeniu uczestniczyła też bardzo liczna grupa uczestników Narodowej Pielgrzymki Węgrów. Jak podkreślali Marek Kuchciński i László Kövér, urodzony w Krakowie węgierski monarcha przyczynił się do wzmocnienia znaczenia chrześcijaństwa w Europie. – Biorąc pod uwagę 1000 lat wspólnych dziejów mogę powiedzieć: Niech żyją Węgry, niech żyje Polska – mówił marszałek Sejmu. Przewodniczący László Kövér zwracał uwagę na pozostającą wiecznym ideałem działalność św. Władysława, w ramach której budował państwo, bronił węgierskiego narodu i umacniał chrześcijaństwo. – Dlatego dumnie, ze świadomością odpowiedzialności historycznej przejąłem dziś na Wawelu od Pana Marszałka Kuchcińskiego przewodnictwo współpracy parlamentarnej państw wyszehradzkich i otwieram tu w Krakowie wystawę o św. Władysławie – powiedział szef parlamentu Węgier.
Podsumowując polską prezydencję w V4 Marszałek Sejmu powiedział: – Nasza wizja to Europa solidarnych państw, Europa ojczyzn. Mam nadzieję, że nasze przewodnictwo dobrze przysłużyło się wszystkim czterem krajom.