Podsumowanie 45. posiedzenia Sejmu
Zmiany w programie „Rodzina 500+”, to jedna z ważniejszych decyzji podjętych przez Sejm podczas 45. posiedzenia w dniach 5,7 i 12 lipca. Posłowie skierowali również do pracy w komisjach projekt ustawy autorstwa PiS o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzający wyższe opłaty za paliwo.
Zmiany w programie „Rodzina 500+”. Sejm uchwalił przepisy uszczelniające program i gwarantujące pobór świadczenia przez osoby uprawnione. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Sejm znowelizował również Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Posłowie zdecydowali, że grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego będzie można uiścić także w formie bezgotówkowej, przy użyciu karty płatniczej. Funkcjonariusze posiadający terminale płatnicze będą mieli obowiązek poinformować o takiej możliwości osoby ukarane mandatami. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Znowelizowano też ustawę o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach pracowniczych. Spowoduje to szybsze udzielanie pomocy finansowej pracownikom, którzy stracili pracę w związku z zaprzestaniem działalności pracodawcy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Posłowie zagłosowali też za uchwaleniem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przepisami Zajma się teraz Senatorowie. Ponadto Sejm znowelizował ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która również trafi do Senatu.
Sejm zdecydował także, że projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzający wyższe opłaty za paliwo trafi do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Posłowie w głosowaniu odrzucili wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.
Ponadto Sejm wysłuchał informacji rządu w sprawie skutków zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczących wprowadzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali). O jej przedstawienie wnioskował KP Nowoczesna. W imieniu rządu głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza.
Przedstawiciele rządu odpowiadali też na pytania posłów, które dotyczyły m.in. potencjału i możliwości wykorzystania Kanału Gliwickiego, a także funkcjonowania opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej w szkołach w kontekście planowanych zmian w edukacji.
W ostatnim dniu obrad Sejm wysłuchał informacji Rady Ministrów dotyczącej sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015. Informacja została uzupełniona stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.