Grupa Wyszehradzka – wspólnie wobec UE
Delegowanie pracowników, wsparcie dla Włoch w związku z kryzysem migracyjnym, a także wspólne stanowisko wobec nierównej jakości produktów sprzedawanych w naszym regionie – to główne tematy spotkania premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w Budapeszcie. Szefowie rządów V4 spotkali się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Premier Beata Szydło po spotkaniu premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej podkreśliła, że V4 zależy na tym, aby polityka dotycząca delegowania pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla rodzinnych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne, czy protekcjonizm. – To jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy – powiedziała szefowa polskiego rządu. Premierzy Grupy V4 upoważnili premiera Węgier Victora Orbana do negocjacji w tej sprawie z Francją.
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej w liście do premiera Włoch Paolo Gentiloniego zapewnili o swoim wsparciu dla jego kraju wobec kryzysu migracyjnego w Europie. Premierzy V4 podkreślili, że ich zdaniem należy skutecznie walczyć z przyczynami migracji i w realizowanej polityce uwzględnić fakt, że ogromną większość migrantów stanowią migranci ekonomiczni. Wyrażono gotowość krajów Grupy do wsparcia finansowego zgodnie ze swoimi możliwościami we wszystkich europejskich i narodowych wysiłkach mających na celu zmniejszenie obciążenia państw pierwszej linii, takich jak Włochy.
Utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspieranie współpracy technologicznej zapowiedzieli po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu szefowie rządów państw V4. – To jest najważniejsze dla naszych obywateli, dla rozwoju naszego regionu, dla naszych państw. Trudno nie rozmawiać teraz o najpoważniejszym kryzysie czyli kryzysie migracyjnym – oświadczyła polska premier. Jak dodała, rozmowy z premierem Izraela dotyczyły także możliwości i podejmowania wspólnych działań w walce z terroryzmem, a także kwestii rozwoju.