Według Nowoczesnej weta prezydenta pozwolą na rozmowę o reformie sądów

25
lipiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Katarzyna Lubnauer komentując decyzję Dudy powiedziała, że te dwa weta dają szansę na to, żeby poważnie porozmawiać o reformie sądów i powstrzymać działania, które są destrukcyjne dla państwa. Nowoczesna zaapelowała także do prezydenta aby pracę nad ustawami, które zapowiedział, były prowadzone w sposób jak najbardziej transparentny i w drodze szerokich konsultacji.

Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że te dwa weta – to krok w tył z miejsca nad przepaścią. Nad tą przepaścią byłby kraj, który już nie miałby demokracji w stylu zachodnim, kraj bez trójpodziału władzy, kraj bez niezależności sądów. Jednocześnie byłby to krok w kierunku wyjścia z Unii Europejskiej. Posłanka Nowoczesnej zwróciła także uwagę, że te dwa weta dają szansę na to – żeby poważnie porozmawiać o reformie sądów oraz na to, żebyśmy mogli powstrzymać działania, które są destrukcyjne dla państwa.

Lubnauer podkreśliła również, że – To wszystko działo się dzięki temu, że tylu ludzi, również młodych, wyszło na ulicę, że to był protest społeczny, obywatelski zryw (…) Dzięki temu dokonaliśmy czegoś niesamowitego – powstrzymaliśmy dwie ustawy, które naprawdę mogły zniszczyć Polskę.

Natomiast jej partyjna koleżanka  Kamila Gasiuk-Pihowicz odnosząc się do braku trzeciego weta powiedziała: – To, na co chcielibyśmy zwrócić uwagę, to to, że nie została zawetowana trzecia ustawa dająca bardzo duże kompetencje ministrowi sprawiedliwości nad sądami, pozwalająca wymienić jedną piątą sędziów funkcyjnych w Polsce, jednak to, co się stało, idzie w dobrym kierunku, pokazuje, że obywatelska presja ma sens.

Posłanki Nowoczesnej zaapelowały do prezydenta, żeby – pracę nad ustawami, które zapowiedział, były prowadzone w sposób jak najbardziej transparentny, najlepiej w drodze okrągłego stołu, z organizacjami prawniczymi, z szerokimi konsultacjami z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. W ocenie Gasiuk-Pihowicz – kluczem do przeprowadzania reform jest transparentność, merytoryczność, niekoncentrowanie się tylko na kadrach, ale na usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości. (…) do tego potrzeba szerokich rozmów, szerokich konsultacji, a nie szybkiego, pospiesznego procesu legislacyjnego – stwierdziła.